Haber & Duyuru

Uzun Bir Aradan Sonra… Merhaba!

back to work-keep calm
Herkese uzun (evet biliyorum gerçekten çok uzun oldu bu sefer) bir aradan sonra merhaba. “Bahaneler saymakla bitmez, mazaretler işin çıktısını değiştirmez.” demişler; ama 6 ay sonra geri dönmeyi bu kadar istediğime göre demek ki yeni yazacak çok şey anlatacak çok konu var demektir… Lütfen kayıp olduğum süreyi mazur görünüz efendim 🙂
Müthiş iş yoğunluğu, eğitim, danışmanlık, akademisyenlik ve bir yandan PhD öğrenciliği derken insan dörde bölünürken beşinci ve en önemli parçalarından biri olan yazarlık (ya da blogger’lık siz hangisini seviyorsanız) üvey evlat konumuna düşüveriyor.
Uzun zaman yazmayı bu kadar isteyip bu kadar konu birikince de insanın dili şişiyor; sonrasında ise size okunacak (ve umarım okumaya doyum olmayacak) bir sürü makale, uygulama rehberi, yorum, haber, soru-cevap yazıları kalıyor. Umarım bu yıl kesintisiz bir motivasyonla yazılarımı yazar ve yeni düşüncelerin oluşmasına; yeni Yalın’cıların doğmasına vesile olurum. Size de keyifle okumak kalır umarım.
Bayram tatilinin bitmesiyle gerçek sezonu açtığımıza göre (Eylül’de herkes işte olsa bile kafalar hala tatildeydi bunu kabul edin 🙂 Yalın Danışman‘ın yazı bombardumanı başlayabilir. Konuşacak tonla konu var; ama öncesinde kısa kısa bilgiler vererek bu sezon boyunca yapmayı düşündüklerimi sıralamakta fayda var.
HER ÇARŞAMBA YAZMAYA-OKUMAYA DEVAM
Yalın Danışman’ın geçen sene başlattığı; Çarşamba yazıları konsepti devam ediyor, orada hiçbir değişiklik yok. Her çarşamba Uygulama Rehberi ağırlıklı olmak üzere birçok yazı paylaşacağım. Bunlar arasında Planlı Bakım Yönetimi, Sürekli Akış-İşyeri Organizasyonu ve Seviyelendirilmiş Çekme-Heijunka konuları yıl sonuna kadarki yazıların temel çerçevelerini oluşturacak. Yıl sonuna kadar yukarıda bahsettiğim yeni uygulama rehberleri ile hem bilgiye daha net şekilde ulaşacak; hem de farklı uygulama örnekleri ile değişik bakış açılarına sahip olacaksınız.
BÜLTEN FİKRİ NASIL?
Her çarşamba uygulama rehberleri paylaşmak fikri kulağa hoş gelse de bir yandan hem kendi adıma hem de Yalın Dünyası adına bir sürü gelişme oluyor. Bunların başında Yurtiçi-Yurtdışı konferanslar, Seminerler, Eğitimler, Yalın Danışman’a gelen sorular geliyor. Bir de son dönemde VW skandalı (yazmak için sabırsızlanıyorum)’na benzer bir sürü sıcak gelişme Yalın gündemi meşgul ederken sadece Uygulama Rehberi yazmak çok da mantıklı değil. Bu yüzden her ayın ilk günü kısa kısa haber ve yorumlarla gündemi bir bülten ile sizinle paylaşmak fikri oluştu kafamda. Umarım beğenirsiniz. Şu an bülten çalışmalarım sürüyor; 1 Kasım tarihi itibariyle bu bülten fikri tam olarak hayata geçecek.
LINKEDIN’DE DAHA AKTİF PAYLAŞIM
Çoğunuzun bildiği gibi LinkedIn’in yeni post paylaşım özelliği, sadece bir iş dünyası medya kanalı olarak değil; aynı zamanda kişisel bir blog arşivi olarak kullanmanızı sağlıyor. Bu da haliyle daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayarak; daha etkin bir bilgi paylaşımı imkanı sunuyor. Kısacası bunu kullanmak lazım! Önümüzdeki hafta itibariyle bazı yazılarıma yalindanisman.com’dan sonra LinkedIn üzerinden ulaşabileceksiniz. Bir de Slideshare konusu var tabi. Geçtiğimiz sene LinkedIn profillerinin Slideshare‘a tam entegrasyonu sayesinde daha görsel paylaşım yapmak kolaylaştı.  Dolayısıyla slaytları (hap bilgileri) çok daha aktif kullanacağım paylaşımlara hazır olun!
Benden şimdilik haberler bu kadar
Yeni (Gerçek) Sezon Tekrardan Hayırlı Olsun!
Can Yükselen

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Hoşbulduk Hüseyin Bey, yazıyı yayınlandıktan hemen sonra sizden gelen bu yorumdan sonra uzun süre ara vermek ayıp olur 🙂
      Yazmaya, paylaşmaya,takibe devam

  1. Can Bey benim bir yazı konusun önerim olacaktı size. Yalın dönüşüm esnasında raporlama yaparken en sık kullanılan ya da kullanılması gereken metrikler (ya da kpi da diyebiliriz herhalde) ile ilgili bir makale yazmayı düşünür müsünüz?

    1. Bu önerinizi dikkate alacağım. KPI-KAI-KMI ilişkisi ve metrikler üzerine bir yazı gerçekten faydalı olur. Bunu uygulama rehberi şeklinde adım adım da planlayabilirim veya bültende paylaşabilirim. En kısa zamanda yazmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu