Yalın Düşünce

Yalın Düşünce Nedir?

Yalın Düşünce, 1996’da yöneticilere yol göstermek amacıyla Dünyayı Değiştiren Makina’nın yazarları James P. Womack ve Daniel Jones tarafından ortaya atılmış 5 temel prensipten ve 3 temel değerden oluşan bir düşünce sistemidir (Yalın Kavramlar Sözlüğü, 2009).
5 temel prensipten oluşan bu düşünce sisteminin kökenleri Toyota Üretim Sistemi’ne dayanmasına rağmen, Yalın Düşünce bugün  sadece üretimde değil aynı zamanda hizmet, sağlık, inşaat, IT ve akla gelen birçok konuda örneklerini bulabileceğimiz bir fenomen halini almaya başlamıştır.
TQM, TPM, TPS, 6 sigma gibi diğer tüm yönetim, iyileştirme ve üretim sistemlerini içinde barındıran ve bunu sadece imalat ve üretim teknolojileri ile kısıtlamayıp birçok sektörde başarıyla uygulamış olan bütünsel bir metodolojidir Yalın Düşünce.
Yalın Düşünce, sadece basit bir iyileştirme faaliyeti, yönetsel bir prosedür ve/ya salt maliyetleri azaltmaya çalışan bir sistem değildir.
Yalın Düşünce aslında firmanın kaynaklarını daha etkin kullanarak büyüme stratejisini yönlendirdiği bir pusula, maliyetleri etkin şekilde kontrol etmeye yarayan etkin bir model, sürekli gelişim kültürünün oluşmasını sağlayan bir sistem ve temelinde çalışana, insana saygıyı koyan derin bir felsefedir.
Can Yukselen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu