Kitaplar

Kitap Önerileri Vol.2

Geçtiğimiz hafta Kitap Önerileri-1‘de Yalın’a giriş mahiyetinde kitaplar paylaşmıştım. Şimdi ise Yalın Çalışma kitapları ile uygulamalarda kullanacağınız ve tümü Yalın Enstitü çevirisi olan kitapları tanıtacağım.

Can Yükselen

2. Yalın Uygulama Kitapları

Yalın’ın biraz tarihini biraz da temel taşlarını öğrenip uygulama örnekleri ile tanıştıktan sonra kafanız da biraz karıştıysa ve halen yeni bir şeyler öğrenme isteğiniz varsa artık 2. Seviyeye gelmişsiniz demektir. Şimdi önereceğim Yalın Enstitü çevirisi olan bu 6 çalışma kitabı, hem işin matematiği ve tekniğini anlamanız; hem de kafanızdaki soru işaretlerini layığıyla gidermeniz için okunması gereken başucu eserleri.

gormeyi_ogrenmek_kitabi

buy-button-40px

1. Görmeyi Öğrenmek

Yalın’ın önemli araçlarından biri olan Değer Akış Haritalama (VSM) metodolojisini örnek bir vaka üzerinden ele alan “Görmeyi Öğrenmek” çalışma kitabı, adında olduğu gibi Yalın ile ilgilenenleri bakmaktan görmeye davet ediyor. Mevcut Durum haritası çiziminden, gelecek durum tasarımına; aksiyon planı oluşturmaktan çekme sisteminin temellerine kadar birçok detayı bu çalışma kitabında bulabilirsiniz. Değer Akış Haritalama ile ilgili detay bilgileri yalindanisman üzerinden takip etmek isterseniz, VSM (Değer Akış Haritalama) Uygulama Rehberi yazı dizisini okuyabilirsiniz.

 

Sürekli Akış Yaratmak Kitabı

Satın Al Butonu

2. Sürekli Akış Yaratmak

Görmeyi Öğrenmek çalışma kitabından sonra aksiyon planlarınız arasında, Yalın’ın 3. Prensibi olan üretim hatlarında akış yaratmak, hat dengelemek, hücresel imalat yapıları oluşturmak gibi konular varsa Sürekli Akış Yaratmak kitabı oldukça işinize yarayacak bir rehber olacaktır. Standart iş kavramı ve üretim sahası yerleşimi ile ilgili birçok konuda bilgi alacağınız, zaman etüdü, takt zamanı hesaplama, iş adımlarının parçalarına ayrılması ve istasyonların dengelenmesi hakkında uygulama örneklerini bulacağınız bu çalışma kitabı oldukça işinize yarayacaktır. Sürekli Akış Yaratmak’ın bir parçası olan Hat Dengeleme (Yamazumi) eğitimi ile ilgili detay bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

seviyelendirilmis_cekme_sistemi_yaratma_kitabi-2

Satın Al Butonu

3. Seviyelendirilmiş Çekme Yaratma

 

Yalın’ın 4. Prensibi olan çekme sistemlerine dayalı kontrol sistemlerinin nasıl kurgulanması gerektiği, talep dalgalanmalarının önüne seviyelendirilmiş üretim ile nasıl geçileceği, kanban türleri ve kanban hesapları konularında temel bilgileri edineceğiniz etkileyici bir çalışma kitabı Seviyelendirilmiş Çekme Yaratmak. Yine basit bir vak’a üzerinden ilerleyen bu kitap Yalın’ın matematiğini biraz olsun kavratması, üretim planlama mantığının paradigmalarını temelden sarsması açısından benim favori uygulama kitaplarım arasında yerini alıyor. Üretim Planlama ve Kontrol uzmanlarının ufkunu açacağını düşündüğüm bir uygulama kitabı.

 

malzeme-akisini-saglamak-kitabi

Satın Al Butonu

4. Malzeme Akışını Sağlamak

Üretimde akışın sağlanmaması ve stokların azalması için üretimde kullanılacak hammadde ve yarı mamulleri doğru bir şekilde besleyecek sistemlerin kurulması gerekmektedir. İç sevkiyat sistemlerinin tasarımı, malzeme akışı sağlayacak rotaların belirlenmesi, bilgi yönetim sistemlerinin oluşturulması, çekme ve kontrol sistemleri ile malzeme akışının entegrasyonu konu başlıklarında size yardımcı olacak! Seviyelendirilmiş Çekme Yaratmak ve Sürekli Akış Yaratmak kitaplarını tamamlayıcı nitelikte olan bu çalışma kitabı yine Yalın’ın 3. Prensibini gerçekleştirme yolculuğunda size yardımcı olacak.

Akisa-Dogru-Yolculuk-Kapak
Satın Al Butonu

5. Akışa Doğru Yolculuk

Akış yaratmak konusunda yazılmış 3. Çalışma kitabı olma niteliğindeki bu eser, kesikli (discrete) üretim dışındaki sürekli (continuous) proses endüstrilerinde Yalın’ın Akış Prensibinin nasıl kurgulanacağı ve uygulanacağını, seviyelendirilmiş üretimin detaylarını, üretim kontrol mekanizmaları ve planlama stratejisini kurgulamak için dikkat edilmesi gereken noktaları yalın ve anlaşılır bir dille anlatıyor. Üretim planlama uzmanları, satış, ürün geliştirme ve üretim yöneticilerinin ortak paydada buluşmasını sağlayacak etkili bir çalışma kitabı olduğunu söylemeliyim. Seviyelendirilmiş Çekme Sistemi kitabı ne kadar üretim kontrolüne dikkat çekiyor ise bu kitap da bir o kadar üretim planlama stratejisine odaklanıyor.

butunu_gormek_kitabi-1
Satın Al Butonu

6. Bütünü Görmek

Çalışma kitaplarının ilki üretimde Değer Akış Haritalama’yı ele alırken önereceğim son kitap bu sefer Değer Akış Haritalama’nın genişletilmiş halini (Extended Value Stream Mapping) ele alıyor. Bütünü Görmek, farklı işletmeler boyutunda fabrikalar arası genişletilmiş bir Değer Akışı ile Tedarik Zincirinin bütünündeki israfları “görmeyi öğretiyor”. Tesisler arası tedarik zincirinin malzeme ve bilgi akışının tamamını ele alıp mevcut durum haritalama yaparak problemleri tespit eden ve gelecek durum tasarımı ile hem departmanlar hem de fabrikalar arası alınması gereken aksiyonların boyutunu ortaya koyan Bütünü Görmek, daha geniş perspektiften Yalın’ı ele almak isteyenler için önemli bir kitap olma özelliğini taşıyor. Ama işletme içinde yalınlaşma sağlamadan bu kitabın çok da etkili olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden listenin sonuna koyuyorum.

 


KİTAP ÖNERİLERİ SERİSİ:

  1. Yalın’a Giriş ve Yardımcı Yayınlar
  2. Yalın Uygulama Kitapları
  3. Yalın’ın Felsefesi ve Yalın Liderlik
  4. Yalın’ın Tarihi ve Öncesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu