Yalın Yazarlar

Yamazumi (Hat Dengeleme) Eğitimi

Herkese merhaba!

Ben Emir, İTÜ Makina Fakültesi İmalat Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve Yalın Enstitü’ de yaklaşık bir buçuk yıldır stajer olarak çalışıyorum ve danışmanlarımızın verdikleri eğitimlere olabildiğince katılmaya özen gösteriyorum. Geçtiğimiz hafta da Can Yükselen’ in Hat Dengeleme (Yamazumi) eğitiminin açılacağını öğrendiğimde hemen kaydımı yaptırdım.

Stajerliğe başlamam Yalın ile tanışma ve uygulamaları konusunda detaylı bilgi sahibi olmama vesile oldu. Uzun zamandır Yalın ile ilgili okuduğum kitaplar, araştırdığım vakalar, müşterinin değişen ihtiyaçlarına karşı hızlı aksiyon almanın değişen talepleri karşılayabilecek kapasiteyi ve esnekliği yaratmaktan geçtiğinin farkına varmamı sağladı.
yamazumi-egitimi-katilimcilar
Müşteriye istediği ürünü, makul bir fiyatla, istediği zamanda, istediği kalitede teslim edebilmek; mevcut resme bütünsel olarak bakarak prosesler arasındaki koordinasyonu sağlamaktan ve aradaki akışları kesintisiz olarak mümkün kılmaktan geçtiğini araştırdığım kaynaklardan biliyordum. Eğitim öncesi beklentim: sürekli akışın sağlanması için prosesler arasında dengenin nasıl oluşturulacağı ve ya bir denge olup olmadığının farkına nasıl varılacağı idi.
Cumartesi sabahı erken saatte eğitimin olacağı salonda toplam 20 katılımcı ile yerimizi aldık. Eğitimin içeriğinin büyük bir kısmı katılımcıların dahil olduğu, gerçekteki bir otomobil hattının ve proseslerinin simüle edilmiş halinden oluşuyordu. Oyundaki amaç, gelen müşteri siparişlerine göre legolardan otomobil üreterek belirli bir sürede siparişlerin tamamını müşteriye teslim etmekti. Belirlenen sürede ve hatasız olarak toplamda on iki farklı özellikte, üç farklı model üreterek müşterinin talebini karşılamamız isteniyordu. Eğitimin bu şekilde interaktif olarak başlaması sabah mahmurluğunu üzerimizden atmamızı sağladı.
Legolar ile oynanan hat dengeleme (yamazumi) oyununu eğitim boyunca 4 defa tekrarladık. İlk etapta, bildiğimiz geleneksel metodlarla lego araçları üretmeye çalıştık ancak proses akışlarındaki performansımız ve hat sonundan çıkan hatalı araç sayımız istediğimiz ölçüde değildi. Tam bu sırada yamazumi yardımımıza yetişti. Yamazumi Japonca kökenli bir kelimeymiş: ‘’Yama’’: dağ, ‘’Zumi’’: düzlemek anlamlarına geliyormuş. Yani ‘’dağları düzlemek’’ diye çevirebiliyoruz dilimize. Bir başka deyişle, değişen taleplerin etkisini kendi proseslerimizde en aza indirerek akışımızı sürekli hale getirmek.

Yamazumi Panosu Nasıl Kullanılır?

Can Yükselen’ in yamazumi konusunda anlattığı ve matematiksel tabana dayanan yöntemler ile müşteri isteğine göre bir tempo (takt) belirledik ve üretim prosesleri boyunca çalışan operatörlerin işlerini bu takta göre dağıttık.
Uygulamaya geçtiğimizde yani oyunun ikinci ve sonraki etaplarında ‘’hattı dengeleme’’nin akıştaki faydalarını ve fire oranlarına pozitif etkilerini görmemiz hiç de zor olmadı.
Eğitim boyunca sürekli olarak oyunda ne gibi iyileştirmeler yaparak daha iyisini, daha doğrusunu yapabileceğimizi düşündük. Oyunlar esnasında danışmanın hangi adımlara dikkat etmemiz gerektiği ve proseslere yalın gözle bakabilmemiz için verdiği fikirler ile her bir sonraki oyunda hem daha kaliteli ürettik hem de israflarımızı olabildiğince azaltmış olduk.
Günün sonunda takım olarak çalışabilmenin önemini, proses bazlı israfları görebilmeyi, sürekli akışı yaratmayı ve iş istasyonları ile operatörler arasında iş adımlarını dengelemeyi ve hat yönetimindeki kritik konu başlıklarını simüle edilmiş lego oyunu ile eğlenerek ve tecrübe ederek öğrendik. 

Emir Tunç Demirel
Yalın Enstitü Stajeri | İmalat Müh. Son Sınıf Öğrencisi

 

Yamazumi (Hat Dengeleme) eğitimi yoğun ilgi üzerine bu sefer 9 Aralık 2017 tarihinde Ramada Plaza İstanbul Asia Airport’ta düzenleniyor. Kayıt ve detaylar için burayı tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu