Yalın KavramlarYalın Teknikler

Yamazumi – İş Dengeleme

Yamazumi Grafiği – Kaynak: Lean Lexicon, LEI

Japonca Dağ anlamına gelen Yama ve tesfiye anlamına gelen Zumi kelimelerinin birleşmesi ile oluşan Yamazumi; Yalın Düşünce mantığında iş adımlarının birbirleri ile düzgün ve dengeli bir şekilde sıralanarak iş yükünün düzleştirilmiş bir şekilde paylaşımını ifade eder. İş adımlarının zaman ölçüm değerleri kullanılarak bir pano üzerinde takt zamanını geçmeyecek şekilde iş adımları mantık silsilesine göre sıralanır.
Hat dengeleme çalışmaları Yamazumi çalışmalarından biraz farklıdır. Hat yapılanması (poka yoke, andon, hat lideri konumu, takt kavramı) ve işlerin nasıl iyileştirilmesi gerektiği ile ilgili görselliği hat safhada olan bazı küçük detaylar farklılık göstermektedir.
Yamazumi’deki en önemli nokta, müşteri talebini ilişkilendiren takt zamanı kavramının esas alınarak işlerin operatörlere dağıtılmasıdır. Etkili bir Yamazumi çalışması için Standart İş Formları ve İş Standartlarının düzgün bir şekilde belirlenmiş olması gereklidir. Aksi halde yapılan dengeleme çalışması sadece kağıtta kalmaktadır.
Yamazumi çalışmalarının esas amacı maksimum etkinlikle hattı dengeleyerek adam*saat işçilik verimliliğini artırmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu