Haber & Duyuru

Temmuz Ayında Neler Değişti ?

Temmuz ayı yeni çeyrek, senenin diğer yarısı; Yalın Danışman’ın ise beşinci ayı. Her ay birkaç yenilik ile karşınıza çıkmaya çalışırken ben de bu sayede biraz Kaizen yapıyorum. Bazı yerlerde Kaikaku yapmıyor da değilim; ama benim tarzım daha çok küçük iyileştirmelere dönük Kaizenler üzerine kurulu. Blog sayfasını açtıktan yaklaşık bir ay sonra arayüzünü değiştierek ciddi bir Kaikaku yapmıştım. Ancak bundan sonra daha temkinli ve emin adımlar ile ilerleyerek en sağ sütunda gördüğünüz widget’lar üzerinde küçük yenilikler yaparak yoluma devam ettim. Kullanıcı anketlerinin işe yaradığını söyleyebilirim; ancak geçtiğimiz hafta paylaştığım “?” işareti ikonlu Soru-Yorum başlıklı paylaşımım neredeyse hiç ilgi çekmedi; hatta bu konuda sizi dürtüklememenin daha faydalı olup olmayacağını bile sorguladım geçen günlerde. Ama akabinde bu söylemin bana ters olduğunu hatırlayıp “Değer“i sizin tanımladığınızı bir kere daha düstur edinerek bu düşüncelerime bir kez daha ket vurdum. Neyse biz sadede gelelim. Dolayısıyla biraz daha sindirerek gitmek uygun olacak gibi duruyor. Ben de yazılara daha kolay erişim imkanı sağlayacak kategori başlıklandırmasına geçtim ve bazı yeni başlıklar belirleyerek yazıları kategorilendirdim. Bu kategori başlıkları altından Yalın ve TPS‘in temel öğeleri ile ilgili yazdığım yazılar, yaptığım yorumlar ve tanımlara ulaşabileceksiniz. 
Yalın Sözlük halen hayatta, ilgili kategori başlığı altında Yalın Sözlük’te gördüğünüz bazı konulara yine rastlayabilirsiniz. Yalın Yolculuk projesini ise geçtiğimiz Mayıs ayında büyük bir heyecanla duyurmuştum. Sakın yanlış anlamayın heyecanım hala yerinde; ancak bu çalışma için Ramazan ayındaki dinginlik ve iş yokluğundan faydalanmayı düşünüyorum. Böylece Eylül ayında tabir-i caizse sezonu açtığımda büyük yenilikler ile karşınızda olacağım. Bunlardan biri dediğim gibi Mayıs ayında duyurusunu yaptığım Yalın Yolculuk; öteki ise şimdilik sürpriz olarak sakladığım ama ciddi anlamda gerek ilgi çekicilik gerekse farkındalık anlamında oldukça fark yaratacak ve bu konuda kolay ve etkin bir referans olacak bi çalışma olacak.
Anketler devam edecek. Kanban konusundaki merakları en kısa zamanda gidereceğimi belirteyim. Bu konuyu kısa bir sözlük tanımlaması ile geçiştirmek yerine; daha çok yorumlamalar ile zenginleştireceğim bir yazı halinde yayınlamayı tercih ettiğimden biraz daha sabır istiyorum. Sonrasındaki konular ise yine aynı doyuruculukta gelecek olan VSM (Değer Akış Haritalama) ve SMED (Tekli Dakikalarda Kalıp Değişimi) olacak. Neyse ben lafı uzatmayıp, sizleri Temmuz ayındaki yaptığım küçük Kaizen’leri gözlemlemeye davet edeyim. Bu sıcakta havalar da güzel giderken sizleri çok da fazla yormayayım; ama ne olur kafanızda bir soru veya merak ettiğiniz bir konu varsa bana yazın, hatta ?’ni tıklayıp yazın, ben buradayım.
Selamlar
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu