Yalın Teknikler

FIFO

First In First Out kelimelerinin ilk harflerinden oluşan ve İlk Giren İlk Çıkar olarak Türkçeleştirebileceğimiz FIFO kavramı üretim kontrol yöntemlerinden biridir. Tedarikçi proses ile müşteri proses arasındaki ürünlerin tedarikçi prosesteki üretim sırası bozulmaksızın müşteri prosese aktarılmasını ifade eder.
FIFO
FIFO hatları çekme sistemlerinin sağlıklı şekilde uygulanması için gereklidir. Birbirinden bağımsız iki proses arasında çevrim sürelerindeki farklılık kaynaklı stok artışını önlemek ve üretim sırasının bozulmasını engellemek amaçlı kurgulanır. FIFO hatları farklı hızlarla ilerleyen iki araç (prosesler) arasındaki takip mesafesine (stok) veya iki pompa (prosesler) arasındaki bir hidrofor tankına (stok) benzetilebilir. Tank dolduğunda veya takip mesafesi sınırına ulaşıldığında tedarikçi proses hızını yavaşlatır veya üretimi durdurur. Böylece FIFO hattındaki maksimum stok aşılmadan üretim kontrolü sağlanmış olur. FIFO hattındaki stok seviyesi düşmeye başladığında (takip mesafesi açıldığında ya da tankta sıvı seviyesi azaldığında) tedarikçi proses yeniden üretime başlar. Ta ki, FIFO hattı limitlerine ulaşıncaya kadar…
FIFO hatları SKU (Stock Keeping Unit) çeşitliliği yüksek olan veya raf ömrünün kritik ya da pahalı olduğu talebin değişken olduğu değer akışlarında kullanılır. Süpermarkette tutulamayacak kadar farklı ürün (veya yarımamül) grubunun bulunduğu hatlarda FIFO hatları üretim sırasını bozmaksızın, stokları (çevrim stoğu + tampon stok + emniyet stoğu) çok yüksek seviyelere çıkarmadan tedarikçi ve müşteri proses arasında üretim kontrolünü temin eder.

CONWIP

FIFO hatları aynı zamanda müşteri prosesin sonundaki süpermarketten yapılan tüketim sıralamasından (kanbanlardan) bağımsız şekilde, tedarikçi prosesin üretim sırasının planlama tarafından belirlendiği ve iki proses arasındaki stokun kontrollü şekilde tutulduğu CONWIP (Constant WIP) sistemlerde de kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu