Haberler

Çekme Sistemleri

Çekme Sistemleri

Yalın’ın dördüncü prensibi olan çekme sistemi müşteri talebi ile uyumlu şekilde üretimi kontrol etmemize yarayan bir sistemdir. Çekme Sistemi Kanban’lar ve süpermarket vasıtasıyla kurgulanacağı gibi; müşteri taleplerinin çizelgelenmesi ve FIFO sistemleri ile de şekillendirilebilir. Temel olarak Çekme Sistemleri üçe ayrılır.

Süpermarket Çekme Sistemi-1.1Süpermarket Çekme Sistemi-2.1

 

Süpermarket Çekme Sistemi

Müşteri talebi sevkiyat birimine belirli bir çizelgeleme ile planlama tarafından iletilerek (itme) üretim tetiklenebilir (1). Veya müşteri, direkt olarak bitmiş ürün süpermarketinden tüketim yaparak (çekerek) üretimi tetikleyebilir (2). Müşteri talebinin yönetim şekline bağlı olarak bir önceki prosesin, sevkiyatın verilen plan doğrultusunda tükettiği miktarı yenilemek üzere tetiklendiği (1) veya direkt olarak müşterinin bitmiş ürün süpermarketindeki ürünü yenilemek üzere tetiklendiği (2) sistem süpermarket çekme sistemidir. Sistemin tetiklenmesi çeşitli kanbanlar vasıtasıyla yapılır.

Sıralı Çekme Sistemi-1.1Sıralı Çekme Sistemi-2.1

Sıralı Çekme Sistemi

Müşteri talepleri eğer öngörülebilir şekilde ise, planlama departmanının belirli bir sıralama ile müşteri siparişlerini pacemaker (tempo belirleyici) prosesi çizelgeleyerek üretimi tetiklediği sistem sıralı çekme sistemidir. Bu sistem ile süpermarketlerde ürün stoğu tutmaksızın üretim yapmak mümkün olur. Çizelgenin verildiği noktadan (pacemaker) itibaren siparişi tetikleyen (çekmenin yeniden başladığı) noktaya kadar tüm prosesler boyunca FIFO uygulanarak ürün akışı sağlanmalıdır (3,4).

Karma Sistem-1.1Karma Sistem-2.1Karma Sistem-3.1

Karma Sistem

Ürün talepleri doğrultusunda süpermarket çekme sistemi ile sıralı çekme sisteminin birarada yürüdüğü sistemler karma sistem olarak adlandırılır. Karma sistemde ürün grupları bazında bir ayırım yapılarak (5) ilerlenebileceği gibi tek bir ürün grubunda karma şekilde sistemin akışını kurgulamak (6,7) da mümkündür.

 

Çekme Sistemleri hakkında 2 Yorum

  1. Merhaba Can bey, çekme sistemi ve kanban konularını da oee yazilarinizdaki gibi seri şeklinde yayinlarsaniz çok sevinirim. Özellikle böyle konularda daha fazla ayrıntı ile yazılarınızı takip etmek oldukça keyifli. Paylaşım için teşekkürler

  2. Can Yükselen // 6 Aralık 2018, 21:47 // Cevapla

    Merhaba Seda Hanım, değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Bu yazı, Yalın Kavramlar başlığı altında yayınlamış olduğum temel bilgi veren bir yazı. İlerleyen dönemlerde Yalın Üretim – Planlama ve Kontrol Uygulama Rehberi yazıları ile “Uygulama Rehberi” kategorisinde bu konuya ayrıntılı bir şekilde değineceğim. Takipte kalın!

3 Geri Bildirim / Pingback

  1. Stok Türleri - Envanter Tipleri - Yalın Danışman
  2. ABC XYZ Analizi - Yalın Danışman
  3. FIFO - Yalın Danışman

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: