Yalın KavramlarYalın Teknikler

Takt Zamanı

Takt zamanı yapılan üretim veya verilen hizmetin hızını müşteri talebi ile ilişkilendirmeye yarayan bir ölçüttür. Müşteri istekleriyle oluşan toplam talebi karşılayacak; ama aynı zamanda bu talebi karşılarken minimum stok tutacak şekilde üretimi ilişkilendirmek takt zamanı ile mümkündür. Minimum stokla üretim yapmak için müşterinin talebini ölçmek ve bu talebi öngörülen zamanda karşılayabilmek hedeflenmelidir. Takt Zamanı
Üretim ya da hizmet için öngörülen toplam kullanılabilir zamanınızın müşteri talebinize oranı size birim ürün ve/ya hizmetin karşılanma hızını verir. Bunun adı Takt Zamanı’dır. Takt, Almanca kökenli olup müziksel ölçü için net zaman aralığı anlamına gelen bir kelimedir. Aynı bir orkestra şefinin bütün orkestra elemanlarını belirli bir tempo ile eş zamanlı yönetmesi gibi müşteri talebi de ürün ya da hizmet araçlarını sabit bir zaman aralığında tempolamalıdır.
Bir örnek verecek olursak: Günde 8 saat çalışan ve 1 saat çay ve yemek molaları olan bir işletmedeki kullanılabilir toplam zaman (8-1)sa*30gün’den 210 saat veya 210*60dk’dan 12600 dakikadır. Eğer aylık müşteri talebi 2100 olarak gerçekleşiyorsa; bu işletmenin müşteri talebini karşılayacak şekilde (stok yapmadan) bir ürünü üretmek için 6 dakika(12600 dk/2100 adet=6dk/adet) vardır.
6 dakikadan daha geç sürede üretim yapmak müşteri talebini karşılayamamak; daha kısa sürede üretim yapmak ise stok artışı demektir. Takt Zamanı JIT (Just in Time)’in temelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu