Yalın KavramlarYalın Teknikler

Standart İş

Standart İş, makina bağımlı ya da bağımsız bir süreçte çalışan operatörlerin iş yapma prosedürünü belirler. Standart İş Toyota Evi‘nde önemli rol oynayan temel bir öğedir. Standart iş, prosesin kararlılığını artırırken prosesteki iyileştirme koşullarını da gözler önüne serer. Taiichi Ohno‘nun “Standardın olmadığı yerde Kaizen olmaz!” sözü standart işin proses geliştirme ve sürekli iyileşme yolunda; mükemmelliği yakalamak adına ne kadar önemli olduğunun açık bir ifadesidir. İş standartları belirlendirten sonra Kaizen çalışmaları ile standartlar devamlı revize edilerek PUKÖ döngüsü sürekli döndürülür.

Standart işin 3 temel koşulu Takt Zamanı, Kesin İş Sırası ve Standart (WIP) Stok’tur. Proseslerdeki israfları görüp 3M‘i yok etme faaliyetleri başlatıldıktan sonra; proses kararlılıkları artırılarak Takt Zamanı’na göre çalışmayı mümkün kılar. İşleri takt zamanına uygun yapabilmek ise işleri uygun mantık sırası ve standartlarda sıralayıp düzenlemekle mümkündür. Bu koşullar sağlandıktan sonra standart (WIP) stok miktarı belirlenrek prosesin düzgün işletecek miktarda stok ile Sürekli Akış sağlanır.
Standart İş; İş Standart Formları, Standart İş Formları, Proses Kombinasyon Tablosu, İş Kombinasyon Tablosu, Proses Kapasite Tablosu gibi birçok form ile desteklenmelidir. Standartlar hatalı olsa bile  aynı JIT ve Jidoka‘da olduğu gibi mevcut standardın içindeki problemleri Andon ve Poka Yoke gibi araçlar ile görünür kılıp onu iyileştirerek bir üst standardı yakalamaya yarar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu