Haber & Duyuru

Akışa Doğru Yolculuk

akışa doğru yolculukYalın ile uğraşanlar bilir. Piyasadaki birçok Yalın kitap Yalın Enstitü tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Bugüne kadar çevrisini tamamladığımız 18 kitap yaklaşık 14 yıldır Yalın Düşünürlere ışık tutmaya devam ediyor. Bunlardan bir kısmı okuma, bir kısmı ise çalışma kitabı. Yalın Düşünce, Yalın Çözümler, Toyota Tarzı, İmalatta Mükemmellik Yolu gibi birçok okuma refereans kitabı olduğu gibi; saha içi çalışma faaliyetlerimizde bize yol gösteren çalışma kitaplarımız (workbook) da mevcut.
Görmeyi Öğrenmek (VSM Uygulama Rehberi yazıları için burayı tıklayabilirsiniz), Sürekli Akış Yaratmak, Seviyelendirilmiş Çekme Yaratmak ve Bütünü Görmek Türkçe çevirisini yaptığımız dört adet workbook’umuzun isimleri. Bu workbook’lar hem teknik konular ile ilgili detay bilgiler içeriyor; hem de vaka çalışmaları ile konuların çok daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.
Geçtiğimiz yılın Mart ayında, benim de danışmanlık faaliyetlerini yürütmekte olduğum Dostel Makina’da yapılan faaliyetler üzerinde inceleme yaparken, kendilerinin iç doküman olarak kullandığı ve LEA (Lean Enterprise Academy – İngiltere)’nin çıkarmış olduğu Breakthrough the Flow (Akışa Doğru Yolculuk) adlı kitabın Türkçe çevirisini kullandıklarını gördüm. Türkçe baskısını olmadığını bildiğimden,biraz detaylı konuşunca; kitaptan çok etkilendiklerini ve bunu mavi yaka ve mühendisler dahil herkesin okuması gerektiğine inandıkları bir kitap olduğu için Türkçe’ye çevirttiklerini söylediler.
Yalın Enstitü’nün hali hazırda Türkçeleştirdiği kitapları olduğundan bahsettiğimde ise bu kitabın tüm Yalın Düşünürlere kazandırılmasından çok mutlu olacaklarını söyleyerek, çevirilerini benimle ve dolayısıyla Yalın Enstitü ile paylaştılar. Kendilerine tekrardan çok teşekkür ediyorum.
Geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana geçen 9 aylık zaman zarfında Yalın Enstitü’nün yeniden ele aldığı Türkçeleştirilmiş metnin son hali nihayet elimize ulaştı. Bu yazı vesilesiyle size güzel bir haber vermiş olayım. Çok büyük olasılıkla Akışa Doğru Yolculuk kitabımız Yalın Zirve 2015’te (7-8 Aralık 2015 – İstanbul) satışa sunulmaya başlayacak ve siz Yalın Düşünürler ile buluşacak.
Şimdilik sadece kitabın kapağını ve Yalın Enstitü Başkanı Yalçın İpbüken ile birlikte kaleme aldığımız önsözünü paylaşıyorum. Kitabın aslını ve daha detay içeriğini ise yaklaşık 1 ay sonra edinebileceksiniz. Akışa Doğru Yolculuk, diğer workbook’ların aralarındaki boşlukları dolduran bir “yapıştırıcı” kitap bana sorarsanız.
Bu kadar reklam yeter! Sizi Önsöz ile başbaşa bırakıyorum.

Değerli Yalın Düşünürler,
2002 yılında kurulduğumuz günden bu yana Türkçe literatüre kazandırdığımız 14 okuma ve 4 çalışma kitabımızın bulunduğu Yalın Kütüphanemiz her geçen gün büyümeye ve genişlemeye devam ediyor.
Değer akış kavramını ve bir işletmeye süreç bazlı bakmayı öğreten Görmeyi Öğrenmek (Learning to See); tüm değer akış zincirini inceleyen Bütünü Görmek (Seeing the Whole); üretim sahasında, standart iş koşullarının sağlanması ve israf azaltma konusundaki uygulama esaslarını anlattığımız Sürekli Akış Yaratmak (Creating Continuous Flow) ve Yalın’ın temel prensiplerinden çekme esaslı üretim kontrol sistemi kurgulamayı aktaran Seviyelendirilmiş Çekme Yaratma (Creating Level Pull) adlı dört çalışma kitabımıza bugün bir yenisini daha ekliyoruz.
Akışa Doğru Yolculuk (Breakthrough the Flow) adlı bu yeni Türkçeleştirdiğimiz çalışma kitabımız, yalnızca tek başına bir Yalın Araçlar kitabı değil; aynı zamanda daha önce Türkçe’ye kazandırdığımız, yukarıda bahsettiğimiz diğer tüm çalışma kitaplarımızdaki temel uygulama araçları arasında anlam bütünlüğü oluşturacak bir kaynak.
Bu kitap, parti üretimindeki mantıksal hatalardan, akış mantığına geçişteki devrimsel anlayış farklılıklarına; itme esaslı üretimden seviyelendirilmiş çekme sistemine geçişin inceliklerine; ürün kategorileri oluşturarak bunların analiz edilmesinden, hangi kategorinin nasıl yönetileceğine kadar tüm detayları bir vaka çalışması üzerinden adım adım inceleyerek ele alan bir başucu kitabı.
Yalın Enstitü olarak bu başucu kitabının bugün elinizde olmasına katkıda bulunan herkese teşekkürü bir borç biliyoruz.
Başta Yalın Dönüşüm yolculuğunu Yalın Enstitü işbirliği ile sürdüren Dostel Makina’ya; bu kitabın Türkçe Literatüre kazandırılması konusundaki fikrini bizimle paylaşarak bu kitabın basılmasına vesile olan Dostel Makina firma sahiplerinden Can Yücel’e; kitabın ilk çevirisini gerçekleştiren ve bu fikrin hayata geçmesini kolaylaştıran Sayın Ceylan Ergün’e; kitabın son haline gelmesi ve diğer çalışma kitapları ile uyumlandırılması için yeniden ele alan Sayın Ayşe Soydan ve danışmanlarımızdan Sayın Nezih Soydan’a; son olarak kitabın Türkçe yayımlama iznini bize veren Lean Enterprise Academy’e katkılarından dolayı Yalın Enstitü adına teşekkürlerimizi sunuyorum.
Yalın Düşünce’nin, sizi hayatınızda başarıya taşıyan bir gemi; Akışa Doğru Yolculuk’un ise Yalın Dönüşüm Serüveninizde ve saha uygulamalarınızda size yol gösteren bir pusula olması dileğiyle…

Bu arada şunu farkettim. Kesinlikle bir okuma listesi hazırlamalıyım 🙂 Bana gelen soruların büyük bir kısmı Yalın Yolculuğa nereden başlamak gerektiği ve neler okumak gerektiği ile ilgili oluyor. Bu da benden size söz olsun. En kısa zamanda neler okumak gerektiği ile ilgili kısa notlar içeren bir referans listesi gelecek haberiniz olsun 🙂
Sevgiler
Can Yükselen

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Can Bey bizlere borçlarınız artıyor, daha KPI-KMI düzleminde bir yazı borcunuz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu