Soru-Cevap

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Yalın Dönüşüm ve Yalın Düşünce ile ilgili gerek eğitimler ve seminerlerde karşılaşılan sorular; gerekse yürütülen projelerde çözüm bekleyen sorunların derlemesi halinde ortaya konulan tüm sorular aşağıda listelenmiştir. Siz de merak ettiğiniz soru ve sorunları aşağıdaki iletişim formuna yazarak Yalın Danışman’a gönderebilir ve bu sayfanın güncellenmesine katkıda bulunabilirsiniz.
1) YALIN DÜŞÜNCE NEDİR VE NEREDE KULLANILIR?
Yalın Düşünce, sisteme yük getiren israflardan arınmayı hedef alan 5 temel ilke ve 3 temel değere sahip  bir yaklaşımdır. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Yalın Düşünce; içinde prosesin (sürecin) olduğu her alanda kullanılır. Üretim kökenli olarak düşünülmesine karşın; Yalın Düşünce tüm süreçlerin iyileştirilmesinde kullanılabilir. 1990’lı yıllarda üretim süreçlerinin iyileştirilmesinde kullanıldığı için Yalın Üretim olarak adlandırılsa da günümüzde birçok üretim dışı sektör Yalın Düşünce ile tanışmış durumdadır.
2) YALIN DÜŞÜNCE İLK OLARAK NEREDE NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Yalın Düşünce’nin ilk telafuzu 1990 yılında yazılmış olan “The Machine That Changed The World – Dünyayı Değiştiren Makina” adlı kitapta telafuz edildi. Japon kökenli Toyota Üretim Sistemi‘nin Amerikan yorumu olarak çok kısa şekilde tanımlayabileceğimiz Yalın Düşünce’nin tarihini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
3) YALIN DÖNÜŞÜM NEDİR?
Yalın Düşünce ve Yalın Üretim faaliyetleri ile bir firmanın karlılığının arttırılması; organizasyon yapısından, üretim süreçlerine; ürün geliştirme faaliyetlerinden satış sonrası hizmetlere kadar uzanan tüm değer zincirinde yapılan dönüşüm çalışmalarına verilen addır. Yalın Dönüşüm, değer zincirinin kalbinden başlayarak bütününe yayılır.
4) YALIN ARAÇLAR NEDİR?
Yalın Dönüşüm faaliyetlerinde kullanılan Yalın Düşünce’nin 5 temel adımını destekleyen teknik ve araçların bütününe verilen addır. Buraya tıklayarak Yalın Araçlar ve Yalın Kavramlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
5) TOYOTA ÜRETİM SİSTEMİ İLE YALIN DÜŞÜNCE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
Yalın Düşünce her ne kadar Toyota Üretim Sistemi’nden doğmuş olsa da günümüzde üretim dışı birçok faaliyetin iyileştirilmesinde ve organizasyonların geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Toyota Üretim Sistemi’nin kökeni montaj hattı ve otomotive dayanmaktadır; ancak Yalın Düşünce hem otomotiv dışı üretim süreçlerine hem de üretim dışındaki süreçleri kapsadığı için daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Toyota Üretim Sistemi’ndeki yaklaşımlar birebirde proses endüstrilerine çözüm olamasa da Yalın Düşünce bu konuda daha geniş bir kapsama hizmet etmektedir. Yalın Düşünce bugün tekstilden, demir-çelik ve gıda endüstrisine; inşaattan, sağlığa; girişimden, satış ve pazarlamaya kadar geniş bir yelpazede uygulanmaktadır. Yalın Düşünce kısaca, Toyota Üretim Sistemi’nin süreçlerin bulunduğu her yere genişletilmiş hali olarak adlandırılabilir.
6) 1980 SONRASI TÜRKİYE’DE POPÜLER OLAN TQM İLE YALIN DÜŞÜNCE ARASINDAKİ FARK NEDİR? 
1980 sonrası rekabetçi sanayi koşullarının ortaya çıkması ile Toplam Kalite ve ISO süreçleri Türkiye’de önem kazansa da bunu başarıyla uygulamış çok az firma bulunmaktadır. Deming’in temellerini attığı TQM faaliyetlerinin Yalın Düşünce’den en büyük farkı uygulama ayağındadır.
Yalın Düşünce iyileştirme süreçlerini israfların azaltılması ve “değer”in artırılması üzerine kurgularken; tüm organizasyon düzeyinde kaliteyi iyileştirmeyi hedefleyen TQM; bunu organizasyonun her kademesini belirli standartlara eriştirerek yapmaya çalışır. Her iki yaklaşım da kalite iyileştirme üzerine çalışsa da TQM belirli bir noktayı (standardı) belirleyip o noktanın üzerinde bir gelişimi hedeflemez. Yalın Düşünce ise daima bir sonraki adımın ne olacağını sorgulayarak Sürekli İyileştirmenin gerçekleşmesini sağlar. TQM kalite seviyesini belirli bir düzeye çekip iç gereklilikleri sağlarak Kaliteyi temin etmeye çalışırken; Yalın Düşünce direkt olarak kalite problemlerini ortadan kaldırmak üzerine çalışır. TQM süreçten sorumlu birkaç kişi ile yürütülebilir, sertifikalandırılabilirken; Yalın Dönüşüm faaliyetleri organizasyona adanmış ve bunu yaygınlaştırmakla sorumlu bir ekibi gerektirir ve organizasyonun tümünün dönüşmesini, eğitilmesini, farkındalığının artırılmasını amaçlar.
ISO belgesini almaya hak kazanmış (ya da almış) birçok firmanın TQM faaliyetleri yaptığı dokümanları incelenerek karar verilebilir veya süreç tamamiyle dokümanlar üzerinden yürütülebilir; ancak Yalın Dönüşüm; organizasyondaki problemlerin yerinde gidilip görüldüğü, israf yok etme ile ilgili tüm faaliyetlerin yalnızca kağıt üstünde değil; faal olarak sürecin kendisinde çözüldüğü bir disiplini gerektirir.
7) TAM ZAMANINDA ÜRETİM YALIN ÜRETİM İLE AYNI ANLAMA MI GELMEKTEDİR?
Yine 1990’lı yıllarda popüler bir akım olan Tam Zamanında Üretim – Just In Time (JIT) kavramı kökeni yine Toyota’ya dayanan Toyota Üretim Sistemi’nin iki ana sütunundan biridir. Tam Zamanında üretim Yalın Üretim’in de Toyota Üretim Sistemi’nin de sadece bir parçasını oluşturur. JIT, stok yönetimi açısından avantaj sağlaması tedarik zincirinde büyük bir devrim yaratması açısından oldukça popüler olmuş olsa da her iki akımın da küçük bir kısmını oluşturur. JIT; diğer araçlar olmadan sürdürülemeyen bir hayalden ibarettir. Taiichi Ohno‘nun dediği gibi Toyota Üretim Sistemi (ve haliyle Yalın Üretim) ne sadece Kanban‘dan oluşur; ne de JIT Yalın Üretimin ta kendisidir.
8) YALIN DÖNÜŞÜM NİYETİNDE OLAN FİRMALAR NEREDEN BAŞLAMALILAR?
Bu soruya kesin bir cevap vermek güçtür. Yalın Dönüşüm firmanın ihtiyaçlarına göre farklı noktalardan başlatılabilir. Yalın Dönüşüm genellikle Değer Akış Haritalama çalışmaları ile başlar. VSM ile işletmenin genel bir fotoğrafı çekilir ve problemler tespit edilir. Tespit edilen problemler Kaizen aktivitelerini tetikler. Ancak bu yol Yalın Dönüşüm’ün başlatılması için tek alternatif değildir. Kimi işletmelerde çalışan motivasyonunu arttırmak ve görsel işletme faaliyetleri ile işleri kolaylaştırarak bu momentum ile dönüşüm faaliyetlerini hızlandırmak da tercih edilebilir. Bunun için işletmede 5S ve Görsel Yönetim konuları ilk yapılan çalışmaları oluşturur. Bazı kuruluşlarda ise kültürel dönüşüm temelli çalışmalar ile Yalın Dönüşüm başlar. Bunun için Yalın Ofis yapısı oluşturularak işletme çalışanları değer akış ekipleri ve takımlar halinde gruplandırılır. Takım Liderleri ve Yalın Ofis faaliyetleri Yalın Dönüşüm için gerekli Kaizen faaliyetlerini tetiklemeye başlar. Süreç iyileştirme için ilk adımlar böylece atılmış olur. Bunların hepsinden farklı olarak Yalın Dönüşüm; vizyon-misyon çalışmaları, stratejik yayılım ve Yalın Dönüşüm faaliyetlerinin bu stratejiye uyumlandırılması ile başlatılabilir. Hoshin Kanri çalışmaları bu faaliyetlerin bel kemiğini oluşturur. Kısacası firma ihtiyacına göre farklı içeriklere sahip bir yol haritası çıkarılarak Yalın Dönüşüm faaliyetleri firma özelinde yürütülmelidir.
EĞER SİZİN DE SORULARINIZ VARSA; LÜTFEN AŞAĞIDAKI FORMU DOLDURARAK YALIN DANIŞMAN’A MAIL ATIN, SORULARINIZ BU SAYFADA YAYINLANSIN. HEM SORUNUZUN CEVABINI ALMIŞ OLUN; HEM DE BU SAYFANIN GELİŞTİRİLMESİNE KATKIDA BULUNUN!
Can Yükselen
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu