Örnek Uygulamalar

Oobeya Toplantıları

Proje yönetimi ile görsel yönetimi etkin şekilde birleştiren Oobeya Odası birimler arası iletişimi sağlamanın yanında problemlere müdahaleyi hızlandırmanın ve süreçte Kaizen’ler yaratmanın etkili bir yoludur. Aşağıdaki fotoğraf uzun bir süredir müşterimle birlikte üzerinde çalıştığım Oobyea odasının vücut bulmuş hali.
“Big Project Room-Büyük Proje Odası” olarak adlandırılan bu oda sayesinde siparişe göre üretim yapan bu firmada hangi projenin planlanandan ne kadar geride olduğu, iş kapasitelerinin ne kadar etkin kullanıldığı, proje ekipmanlarının teslim tarihleri satın almalar ve üretim ile ilgili detayları kolayca görülürken; projenin izlenebilirliğini sağlayan kilit performans göstergeleri- KPI ve bu göstergelerdeki sapmalara göre müdahalelerin yapıldığı aksiyon tabloları mevcut.

oobeya
Bu örnekteki Oobeya odası firmanın ihtiyaçlarına göre revize edilmiş; gantt chart bölümünün baskın olduğu, proje KPI‘larının ve aksiyon tablolarının bulunduğu bir çalışma. Kaizen önerileri ve geliştirme faaliyetleri aksiyon tablolarının içine yerleştirilmiş durumda. Proje çizimleri, ürün ayrıntılarını içeren tasarımlar ve imalat detaylarını içeren modeller ise bu örnekte bulunmuyor. Onun yerine odanın diğer bir tarafında projeksiyon ile bilgisayardan yansıtılacak şekilde bir düzenek kurmayı tercih edildi. Böylece proje ile ilgili detaylara bilgisayar üzerinden ulaşılarak müdahale imkanı sağlandı.
Üretim ve tasarım birimlerinin sorumluları gantt chart üzerinden proje ve imalat planı ile ilgili konuşurlarken; geriden onları izleyen proje yöneticisi onlarla mutabakata vardıktan sonra; KPI’lar üzerinden aksiyonları tartışmaya açacak ve proje detaylarını paylaşacak.
KPI’larda Productivity-P, Quality-Q, Cost-C, Delivery-D üzerinden proje performansı gözlenirken gerek üretim, gerekse ürün geliştirme sürecinde iyileştirmeler için Kaizen önerileri geliştirilmekte.Bu örnek klasik bir Oobeya örneğinden biraz farklı olan bir uyarlama. Oobeya mantığındaki ürün geliştirme sürecini, Jobsshop-Atölye tarzı bir firmanın üretim süreci ile birleştirerek daha geniş kapsamlı bir uygulama deneyimi yaşanmasını sağlayan özgün bir örnek bana kalırsa.
“Jobshop tipi üretime sahip firmalarda Yalın nasıl uygulanır?” sorusunun en güzel cevabı belki de… Yalın demek sadece Kanban, JIT, VSM, Heijunka, Poka Yoke mi? Elbette hayır. İhtiyaçlara uygun Yalın Araçlar, Yalın Düşünce çantasının içinde. Gerekli olanı, gerektiği kadar, gerektiği yerde ve gerektiği zamanda kullanın yeter… Aynı Taiichi Ohno‘nun dediği gibi.
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu