Yalın Teknikler

Önce Sonra Kaizen

Fabrikalarda sürekli gelişim faaliyetlerinin dinamolarından biri olan Kaizen faaliyetleri içeriği itibariyle kabaca ikiye ayrılır. Bunlardan biri detaylı analizlere ve belirli bir kurguya sahip Odaklanmış (Kobetsu) Kaizenler; diğeri ise küçük iyileştirmeleri kapsayan ve Kobetsu Kaizen‘lere göre daha basit bir yapıya sahip Önce-Sonra (before/after) Kaizen‘lerdir.
Önce Sonra Kaizenler işletme içerisinde analiz gerektirmeden kolayca uygulanabilecek, bir ekip çalışmasından çok bir ya da birkaç kişinin görev aldığı basit değişikliklere, küçük iyileştirilmelere verilen addır. Önce Sonra Kaizenler küçük iyileştirmelerin kolayca kayıt altına alınmasını sağladığı gibi, işletmede karşılaşılan basit problemlerin kolayca çözülebilmesi için pratik bir ortam sunar.
Önce Sonra Kaizen‘ler için basit bir form örneği aşağıda bulunmakta

Önce Sonra Kaizen Formu
Önce Sonra Kaizen Formu

Bu örnekte görüldüğü gibi işletmenin koşullarına uyarlanabilen bir form ile Kaizen’in yapıldığı birim, bölüm, numarası, kaizen’in uygulama tarihi, Kaizen’in Konusu sol üst köşede yazılmakta. Sağ üst köşe ise bu kaizen’i yapan kişi (öneriden gelmişse veya direkt olarak hazırlanmışsa), öneri numarası, kayıt altına alınıp standartlaştırıldığı tarih ve bunun sorumlusu için ayrılmış.
Kaizen formunun Kırmızı çerçeveli kısmı; kaizen öncesi durumu tanımlamaya ayrılan bir bölüm ve; görsellik için ayrılmış ve kesinlikle doldurulması gereken çizim,kroki ve/ya fotoğraf için ayrılmış. Burada, Kaizen’i yapan ya da öneren kişiden mevcut durumu kısaca tanımlayıp anlatması istenmekte.
Yeşil çerçeveli kısım ise aynı kırmızı çerçeveli kısımdaki ile aynı formatta. Burada da kaizen sonrası iyileştirmeyi anlatan kısa bir açıklama ve kroki, fotoğraf ya da çizim içeren bir bölüm bulunuyor.
Kaizen formunun en önemli kısımlarından biri ise, kaizen kazançlarının ve paylaşıldığı bölüm… Burada yapılan kaizen’in hangi alanlarda iyileştirme sağladığı ve bu alanlardaki iyileştirmelerin parasal kazancının (sembolik olarak da olsa) ne olduğunu gösteren tablo sayesinde yapılan iyileştirmenin boyutları gözler önüne serilmekte.
Kaizen kazancının parasal olarak ortaya konmasının en büyük faydası, tüm iyileştirmeleri ortak bir değer biriminde toplayarak herkesin anlayabileceği bir farkındalık yaratmak. Paylaştığınız kazancın birebir bilançoya yansımayacağını elbette biliyorum; ancak önemli olan küçük bir iyileştirmenin bile neler kazandırdığını herkese göstermek!
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu