Haber & Duyuru

Mike Hoseus Enerjisi

16 Ekim tarihinde Yalın Enstitü olarak davet ettiğimiz Toyota Kültürü kitabının yazarı Mike Hoseus’u ağırladık. “Yalın Dönüşümde İnsan Yönetimi” konulu seminerdeki aktardığı bilgiler ve müthiş enerjisiyle belki çoğunuzun şirketlerinizde uygulamakta zorlandığı konulara değinen Hoseus, Toyota Tarzı’nın Ruhunu anlattı adeta.

Mike Hoseus Enerjisi

Günlük Yönetimden Hoshin Kanri’ye; KPI ve PUKÖ döngüsünden Standart İş‘e kadar birçok konuda İnsan Yönetimini etkileyen ve bu işin ruhunu oluşturan faktörlere değinen Mike, satır aralarını okumamızı sağladı. Yalın Üretim teknikleri ve Yalın Düşünce sistematiğine artık çoğumuzun aşina olduğu şu dönemde aslolanın bu işin ruhunu üflemek, kültürü yaratmak olduğunu bir kere daha tekrarladı.
Standartların en çok konuşulduğu ve belki de en etkili şekilde vurgulandığı ve İnsan yönetimindeki tartışılmaz etkisinin anlatıldığı en başarılı seminerdi benim gözümde.
Günün sonunda ayrılırken herkesin aklında Mike’ın şu sözü kalmıştı şüphesiz ki; “No Standart; No Problem!” (Standart yoksa;problem yoktur)
Bilmem bu size Taiichi Ohno‘nun efsane “No Problem, Big Problem!” sözü ile bir ilişki kurdurdu mu? Gelin ikisini birleştirip okuyalım: No Standard, No Problem; No Problem, Big Problem!
Standart yoksa problem de yoktur; problem yoksa, problem ÇOKTUR!
Eğer şirketinizde herhangi bir konu hakkında standart belirlememişseniz; herşeyi unutun gerisi Yalan! Çünkü standart oradaki problemi göstermenin en iyi yoludur. Bir durumun uygunsuz olduğunu ispatlamanız için elinizdeki yegane dayanak oluşturduğunuz standarttır. Emsal göstermeden hiç bir şeyi ispatlayamayacağınıza göre “standart” fermanını yayınlamadan kimsenin bu fermana uymasını bekleyemezsiniz!
“Tamam anladık Yalın Danışman; standart iş formlarını diyorsun, o kolay onu hallettik biz!” diyenler aslında işin emekleme kısmındalar sadece. Mike bu işin bi adım ötesinden bahsediyor. Amaç her şeyi standartlaştırmak; her öğeyi her iş tanımını, yönetim sistemini ve hatta insan yönetiminin her noktasını bir standarda bağlamak; bunu KPI (Anahtar Performans Göstergeleri) ile izleyip PUKÖ döngüsü ile takibini yaparak Kaizen yolculuğunda ilerlemek ve Mükemmelliğe ulaşmak!
Standart belirlemekle ömrümüz biter bunların hepsini uygulamanın ne demek olduğunu biliyor musun; oradan ahkam kesmek kolay gelin de uygulayın!” diye hayıflananlar için de Mike harika bir cevap veriyor. Eğer bunları söyleyebiliyorsanız problemleri görmeye başlamışsınız demektir!
Paradoks gibi değil mi? “Yalan söyleyemediğim için Yalancı olurum, çünkü yalan söylemeyi becerememişimdir; ama eğer Yalan söyleyebiliyorsam Yalancı değilimdir, çünkü söyleyebilmişimdir!
Biz fabrikalarımızda günlük hayatımızda yapamadığımz şeyi çok iyi beceriyoruz: Standartsızlığın arkasına sığınarak Yalan söylemeyi! Ama artık yüzleşme vakti; işletmelerde zor olansa kendimizle yüzleşip standartlarla foyamızı ortaya çıkarmak. Bu problemleri ortaya çıkarıp Sürekli Gelişimin önünü açmak!
Biz hiyerarşik ilişkilerin korkusuyla birbirimizin ayıbını örtmekte o kadar ustalaşmışız ki çok iyi Yalancılar olmayı başarmışız…
Ama artık “Doğrucu Davut” olma vakti. Yoksa nasıl ilerleriz?
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu