Örnek Uygulamalar

Kobetsu Kaizen Sunuşları

Yalın Dönüşüm’ün en can alıcı ve belki de en keyifli yanlarından biri Gemba‘da yapılan Kobetsu Kaizen sunuşlarıdır. Gerek işletmedeki iyileştirme (Kaizen) potansiyelinin ortaya çıkarılması, gerekse bu bilginin tüm çalışanlarla paylaşılarak işletme içindeki motivasyonun üst düzeye çıkarılması açısından (Motivasyon sadece parayla mı? adlı yazıma ikinci cevaptır) bulunmaz fırsattır.
Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta birlikte çalıştığımız müşterilerimizden birinde yapılan Kobetsu Kaizen sunuşunu görmektesiniz.

Kobetsu Kaizen Saha Sunuşu

Kobetsu Kaizen’in kelime anlamı “Odaklanmış İyileştirme Çalışması” dır. Kobetsu Kaizen’ler basit ve hemen akla gelen fikirlerden çok; bir ekip çalışmasının ürünü olan detaylı iyileştirme faaliyetleridir. Kobetsu Kaizen yapan ekipten seçilen bir kişi (bu kişi bir takım üyesi de olabilir; kaizen ekibinin lideri de olabilir) saha yöneticileri ve konu ile ilgili haberdar edilmek istenene yetkili kişilere “olay yerinde” yani “gemba”da sunuş yapar. Gemba’da sunuş yapılmasının sırrı, çalışma ile ilgili detayları yerinde gidip görmede saklıdır. Bu da zaten Toyota ve Yalın tarzın vazgeçilmezi olan “Genchi Gembutsu”Yerinde Git ve Gör’den gelmektedir.
Yoksa klimalı projeksiyonlu toplantı salonlarında sunum yapmak herkesin işine gelir; ama burada detaylar her zaman kaçırılır. Hem sunum yapan kişi detayları kaçırarak, yaptığı kaizen’deki yeni iyileştirme noktalarını göremez; hem de kaizen sunuşunu dinleyenler detayları yerinde göremedikleri için potansiyel “Yokoten”- Yaygınlaştırma faaliyetlerini gözden kaçırmış olurlar. Bu yüzden saha sunuşu Kobetsu Kaizen’in olmazsa olmazıdır.
Detaylara inmek gerekirse; bir Kobetsu Kaizen Saha sunuşu 10 adımdan oluşur.

10 Adım Kobetsu Kaizen

1. Adım: Neden böyle bir çalışmaya başladığımızı ve Mevcut Durumu anlatan kısım olan Kaizen Konusunun Belirlenmesi’dir. 2.Adım: Mevcut Durum’dan farklı olarak ortaya konan Hedefin Belirlenmesi’dir. 3.Adım: Bu Kobetsu Kaizen ekibinde çalışacak olan Ekibin Atanması’nı içerir. 4. Adım: 1. Adımda ortaya konan Mevcut Durumun detaylarının anlaşılmasını içerir. Burada analiz yapılmaz, sadece mevcut durum sorgulanarak analize ipucu bulunur. 5. Adım: Yapılacak olan çalışmaların Aksiyon Planı’nı içerir. 6.Adım: Mevcut Durumun çeşitli Analiz yöntemleri ile irdelenmesidir. 7.Adım: Analiz sonrası elde edilen sonuçlara karşılık ortaya konan önlemlerin uygulamasını içerir. 8.Adım: Uygulama yapıldıktan sonra 2. Adımda belirlenen hedefler ile durumun ne kadar örtüştüğünün doğrulanması ve Kaizen’in mali getirisinin hesaplanmasıdır. 9.Adım: Yapılan iyileştirme faaliyetlerinin standartlaştırılarak geriye gidişinin önüne geçilmesidir. 10. Adım: Yapılan iyileştirme çalışmasının yaygınlaştırılması ile ilgili yapılan ve yapılacak olan Yokoten Faaliyetleridir.
Kobetsu Kaizen sunuşları 10 adımda detayları ile çalışılan bir iyileştirme faaliyetini anlatmanın pratik ve etkili yoludur. Sayfa sayfa raporlar ve manasız grafik ve edebiyat parçalamaları ile boğulan beyinlere yapılacak en iyi şey onları Kobetsu Kaizen Saha Sunuşları’na alıştırmak olacaktır.
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu