Tartışma & MakaleYalın Yönetim

Yeni Yıla Kişisel Hoshin Kanri ile Başlamak

Yeni bir yıla başlarken geçtiğimiz yılın bir muhasebesini yapıp, gelecek yıla daha düzenli başlamak üzere kendimize verdiğimiz sözler vakidir. Ancak bu sözler ne yazıktır ki takvim yaprakları çevrildikçe önemini yitirir; bir önceki senenin Aralık ayının son günündeki heyecan ve motivasyonunu kaybederek bir sonraki senenin umudu olmak üzere rafa kaldırılır. Bu hikaye eminim hepinize tanıdık gelmiştir. Durum böyle olunca, “Şirketlerde hep anlatageldiğimiz Hoshin Kanri’yi neden kendi yaşamımıza uygulamıyoruz?” sorusu akla geliveriyor. Geçtiğimiz ay Portekiz’de ELEC‘te katıldığım Isao Yoshino’nun Personal Hoshin Kanri Workshop’ı bu sorunun cevabını vermek için biçilmiş bir kaftan adeta. Gelin bu derya deniz konuyu şirketinizde uygulamadan önce kişisel yaşamınıza uyarlayarak hem pratik etmiş olun; hem de 2019 hayallerinizi kayıt altında tutup motivasyonunuzu yitirmeden aksiyona koyulun.

KİŞİSEL VİZYONUNUZ NEDİR?

Kişisel Hoshin’inize başlamadan önce bulmanız gereken ilk şey, sizin bu dünyaya geliş amacınıza hizmet edecek yolunuzun ne olduğunu bulmaktır. Gelin şu soruları sorarak başlayalım:

 • Siz bir birey olarak bu dünyaya hangi amaçla geldiğinizi düşünüyorsunuz?
 • Bu amacınıza hizmet edecek hangi işleri yapıyorsunuz?
 • Mevcut işiniz, yaşamınız, hayat tarzınız amacınıza uygun şekilde size yolunuzda gitmenize yardımcı mı oluyor; yoksa sizi yolunuzdan mı alıkoyuyor?
 • Bu kişisel vizyona hizmet edecek ömürlük planlarınız var mı?

Kişisel Hoshin Kanri

VİZYONDAN PLANA; PLANDAN HOSHIN’E

Vizyonunuza hizmet edecek ömürlük bir plan ortaya koyduktan sonra sıra geldi bu planı zamana yaymaya. Plan demişken, bu planı asla değişmeyecek bir kaideler-kurallar bütünü gibi ASLA düşünmeyin. Planların değiştirilmek-revize edilmek için yapıldığını lütfen gözden kaçırmayın. Bunun ne anlama geldiğini yazının ilerleyen kısımlarında fark edeceksiniz.
Ömürlük planınızı 25 yılllık, 10 yıllık, 5 yıllık ve yıllık evrelere bölerek günümüze yakınsatmalısınız. Her bir evre birbiri ile ilişki halinde olmalı ve alt evreler üst evrelere hizmet edecek onları besleyecek şekilde planlanmalı. Aynı; bir şirketteki takım, birim, bölüm, departmanların şirketin bünyesinde birbirini beslediği gibi…

YILLIK HOSHININIZ NEDİR?

Evreler halinde birbirini besleyecek şekilde kurgulamış olduğunuz kişisel hoshininizin yıllık kısmında yapmak istediklerinizi sıralama zamanı geldi. Dilerseniz PLANLA kısmına sorularla devam edelim.

 • 2019 yılında hangi alanlarda vizyonunuza hizmet edecek işler yapmak istiyorsunuz?
 • Hangi ana alanlarda vizyonunuzu şekillendireceksiniz? (Sağlık, aile, iş, kariyer, maneviyat, spor, hobi, gönüllülük, vs…)
 • Hoshininize hizmet edecek geçmiş yıl değerlendirmeniz nedir?
 • Geçmiş yıl değerlendirmenize veya gelecek planlarınıza göre hoshin başlıklarınızı tanımlayabilir misiniz?
 • Hoshin Başlıklarınızı cümleler şeklinde ifade edebilir misiniz?

Bu kısım başlangıç için biraz zorlu olabilir; ancak bu hoshini oluşturduktan sonra, seneye işiniz biraz daha kolay. Gelecek sene, bir önceki yılın (yani şimdiki bu yılın) değerlendirmesi ve geri bildirimleri ile hem planlarınızı daha rahat oluşturuacak; hem de 5-10-25 yıllık planlarınızı (gerekiyorsa) güncelleme fırsatı bulacaksınız. Plan yaptınız diye 25 yılı ipotek altına almış değilsiniz. PUKÖ’nün Önlem Al kısmı zaten bunun için var. O yüzden, tekrar söylüyorum; harika, değişmeyecek, bozulmayacak planlar yapmaya sakın çalışmayın, onun yerine Aksiyon Alın (ÖNLEM ALın!)

AKSİYONLARINIZ NEREDE? 

Geldik en önemli kısma. Yıllık Hoshin başlıklarınızı belirledikten sonra, sıra geldi bu başlıkları hayata geçirmek için yapmanız gerekenleri sıralamaya… Yani UYGULAmaya

 • İlgili konu başlıklarında yapmanız gerekenleri yine cümleler halinde tanımladınız mı?
 • Yapmanız gerekenler net bir eylem içerecek şekilde tanımlandı mı?
 • Yazdığınız aksiyon planları hoshin başlıklarınızla ilişkili mi? Alakasız aksiyonlar var mı?
 • Yazdığınız aksiyonları gerçekleştirdiğinizde hoshininizi gerçekleştirmek için yeterli detayları içeriyor mu?

Kişisel Hoshin Kanri

HEDEFLERİNİZ NELER?

Aksiyonlarınızı sağlıklı bir şekilde takip edemezseniz her PUKÖ döngüsünün uğradığı hezimeti siz de tatmak zorunda kalırsınız. Eğer doğru bir hedef koymaz ve bu hedefi düzgün bir şekilde KONTROL ETmezseniz (veya edecek mekanizmayı kurmazsanız) PUKÖ’nün PU olarak kalır ve hüsranla sonuçlanır. İşte bu yüzden hedeflerinizi net ve doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki soruları cevaplamalısınız;

 • Hedefiniz aksiyon planı ile uyumlu mu? Aksiyon planının takibine hizmet ediyor mu?
 • Hedefinizi takip etmek için belirli bir periyot belirlediniz mi? (Aylık, haftalık, günlük)
 • Hedefinizi takip etmek ne kadar kolay?
 • Sizi ölçmekten iş yapamaz hale getiren bir hedefiniz mi var; yoksa kolayca takip edilen “var-yok” tarzı bir takip çizelgeniz mi var?
 • Hedefleriniz gerçekçi mi?

ZAMAN PLANINIZ

Hedeflerinizi de belirlediğinize göre sıra geldi bu hedefleri doğru zaman planına yaymaya… Bunun için hedeflerinizi ve Hoshin başlıklarınızı doğru şekilde önceliklendirmelisiniz. Sağlık ile ilgili bir hedefiniz varsa (ki kesinlikle olmalı) bu hedefi son sıraya koymak diğerlerinin hiçbirini gerçekleştirememenize sebep olabilir. O yüzden mantıklı bir önceliklendirme yapmak için aşağıdaki soruları doğru şekilde cevapladığınızdan emin olun.

 • Zaman planınızı belirlerken nelere dikkat ettiniz?
 • Hoshin başlıklarınızı etki, kolaylık matrisine göre önceliklendirdiniz mi?
 • Hedeflerinize erişebilecek zamanı kendinize tanıdınız mı?
 • Birbirini etkileyen hoshin başlıklarınız varsa zaman çizelgenizde bunu dikkate aldınız mı?

PEKİ KİM YAPACAK BUNLARI?

Sıra geldi kişisel Hoshin dokümanınızı hayata geçirecek olan sorumluları belirlemeye… Burası belki de bir şirkette yapılsaydı yapması en kolay kısımlardan biri olacaktı. İlgili departman ve sorumluları atayın gitsin! Ama burada ne yazık ki; belki de ne güzel ki tek başınasınız. Koca sahne, koca bir yıl sadece sizin! Size karışan, sizi alıkoyan kimse yok! Ego savaşları yok, ayak kaydırmaca yok, hiçbir şey yok! Dolayısıyla hiçbir bahane de olmamalı!
SAHNE SİZİN, sizi sizden alıkoyacak tek kişi yine SİZSİNİZ!
Dolayısıyla burada sorumlu kişiye koca bir BEN yazabilirsiniz.

YENİ YILA HAZIR MISINIZ?

Alın size 2019 için güzel bir yol haritası. Varlık sebebinizi bulun, hayallerinizi sepetinize koyun ve kendinize güzel bir yol çizin. PUKÖ’yü gözden kaçırmadan, doğru soruları kendinize sorarak, geçmiş yılın muhasebesini doğru yapıp; yolunuzu hayallerinize doğrultarak…
2019’un doğru cevapları vermek, doğru cevapları bulmak ve yolunuzu doğrultmak için güzel bir başlangıç olması dileğiyle…
Sevgiler
Can Yükselen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu