Yalın KavramlarYalın Teknikler

Hoshin Kanri – Politikaların Yayılımı

Strateji Yayılımı veya Politikaların Yayılımı olarak Türkçeleştirebileceğimiz Hoshin Kanri kavramı, Yalın Dönüşüm’ün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve bir şirket kültürünün oluşturulması için hayati önem taşıyan Yalın Kavramlardan biridir.
Hoshin Kanri, bir şirketin (veya organizasyonun) vizyonu belirlendikten sonra bu vizyona ulaşmak için gereken politikaların “ne”ler olması gerektiği ve bu politikaların “nasıl” gerçekleştirileceği konusunu ele alır. Politikaların neler olduğu ve nasıl gerçekleştirileceği konusu gerçek bir diyalog ortamı ve politikaların organizasyon içerisinde doğru şekilde yayılımını gerektirir. (Bkz: Bir Devrimciden Gerçek Kuzey Yaklaşımı)
Bu yayılım, hem üst yönetimin belirlediği vizyondan başlayarak en alt seviyedeki çalışanlara kadar YUKARIDAN AŞAĞIYA; hem de en alt seviyedeki çalışanların geri dönüşleri sayesinde en üst kademenin haberdar olmasıyla AŞAĞIDAN YUKARIYA gerçekleşmelidir.

Politikaların Yayılımı ve Problemlerin Kırılımı , Kaynak: http://www.lean.org
Politikaların Yayılımı ve Problemlerin Kırılımı , Kaynak: http://www.lean.org

Nemawashi veya Catchball olarak adlandırılan bu çift taraflı yönledirme ve geri besleme döngüsü ile stratejilerin her an yeniden şekillenmesi sayesinde Hoshin Kanri kavramı bir şirket kültürünü oluşturan en önemli unsur halini alır. PUKÖ çevriminin her an aktif olduğu Catchball’da her bir kademe verdiği yönlendirmenin geri dönüşüne bir aksiyon almak ve yeni bir yönlendirme yapmak zorundadır.
Hoshin Kanri, gerçek kuzeyi gösteren kutup yıldızına (vizyon) doğru ilerleyen bir gemideki (şirket) her bir tayfanın (departmanlar) uyum içerisinde çalışmasını temin eder.
Sevgiler
Can Yükselen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu