Tartışma & MakaleYalın Düşünce

Değer Nedir? Özet

Son iki yazımda Değer kavramını daha net bir şekilde anlatmış; birinde müşteri gözünden diğerinde ise üretici gözünden Değer’in ne demek olduğunu anlatmıştık.Ama bu sefer geçenki yazılar gibi yapmayıp önceki anlattıklarımıza biraz değineyim ki  “Ben bu yazıyı anlamak için bundan öncekileri hep okumak zorunda mıyım kardeşim!” demeyin.
Ne demiştik kısaca bir anlatalım.
Önce Yalın Düşünce‘den bahsetmiş; kendi düşünce yapımızdaki sistematik hataların, yarattığımız süreçlerdeki yanlışlara yol açtığını ve bu yanlışlara sığınarak nelerden şikayet ettiğimizi anlatmaya çalışmıştık. Aslında Yalın Düşünce’yi düşünce yapımızdaki yanlışları düzelttikten sonra anlatacağımızdan bahsetmiş ve Yalın Düşünce’nin Y’si Değer ile yola koyulmuştuk. Değeri müşteri gözünden tanımladıktan sonra üretici gözünden ne olduğunu ise “Değer’den konuşmaya devam edelim” başlıklı son yazımıza saklamıştık. O yazıda AMAÇ ile DEĞER arasındaki farkı anlatmış; “Müşterinin AMACI; para ödemeye DEĞER bulduğu şeyi SATIN ALMAK ise, üreticinin AMACI ise para’yı kazanmaya DEĞER bulduğu şeyi SATMAK olmalı.” diyerek bir soru sormuştuk?
Sorumuz;
Müşteri gözünden DEĞER para ödemeye hazır olduğu şeyi satın almak ise, üretici gözünden DEĞER  nedir? idi…
“Biz zaten yazılarını okuduk hadi artık sadede gel!” diyenler için üzgünüm; ancak  Yalın Danışman hiç okumayanlar için böyle bir girizgahı yapmak zorunda… Yoksa filmin başını kaçırıp insanların sinema salonunu erken terk etmesini hiç istemem!
Değer’den konuşmaya yine devam edeceğiz ve geçen sorduğumuz ama aslında ciddi bir ipucu verdiğimiz sorunun cevabını arayacağız?
Ama yarın…
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu