Tartışma & MakaleYalın Düşünce

Değer’den konuşmaya devam edelim…

“Madem artık değeri müşteri gözünden tanımladık gerisi üreticiye kalmış arkadaş benim umrumda bile olmaz!” deyip kestirip atamıyoruz maalesef…
“Hizmeti ve/ya ürünü yaratanların yani üreticilerin -ki hizmet sektöründekileri de hizmeti üretenler olarak tanımlıyorum- bakış açısından değer nedir?” diye sormaya devam edelim.
“Gözlerimizi kapadığımızda çoğumuzun aklına gelen meta para ise ve aslında her üretici de birer tüketici olduğuna göre; aynı zamanda da üreticiler de tüketim yapan insan topluluklarından oluştuğuna göre Değer’in üretici gözünden de pek fazla bir farkı olmaması gerekir” diyenlerin hakkını yememek lazım. Bu tanım bir açıdan doğru olarak kabul edilebilir.Çünkü; eğer müşteri para ödemeye hazır olduğu her şeyi ona “Değer” buluyorsa; üretici de para kazanmaya hazır olduğu her şeyi “Değer” olarak tanımlayabilir. Ama tam ve doğru cevap bu olamaz!
O zaman;Şirketlerin amacı nedir?” diye soruyorum ve cevaplarınızı bekliyorum.
– X veya Y veya Z ürünlerini üretmektir.
– X veya Y veya Z ürünlerini kaliteli üretmektir.
– X veya Y veya Z ürünlerini kaliteli üreterek müşterisini memnun etmektir.
– Daha çok satış yapmaktır.
– Tedarikçileri ile iyi ilişkiler kurup daha çok satış yapmaktır.
– Tedarikçileri ile iyi ilişkiler kurup daha çok satış yaparak çalışanlarını memnun etmektir.
– En son teknoloji ile üretim yapmaktır.
– En son teknoloji ile üretim yaparak dünya standartlarını yakalamaktır.
– Topluma ve ülkeye katkı sağlamaktır.
– Sosyal sorumluluk projeleri yürütmektir.
vs vs vs.
Tamam bunların hepsi güzel şeyler ama doğru cevap değil. Bütün bunların ardındaki gerçek amacı soruyorum ben size. Bütün bunlar ne ile olur. Aynı zamanda da bütün bu anlatılanlar sayesinde ne kazanılır?
Evet doğru cevap “PARA”
Bir ürün veya hizmet yaratıcısının tek bir gerçek AMACI vardır ve o da PARA kazanmaktır.
“Ben bırakıyorum bu Yalın Danışman’ın blog sayfasını okumayı.Ne paragöz adammış!” demeyin ve gidin Eliyahu Goldratt’ın “AMAÇ” adlı kitabını okuyun. Dünyanın en çok satan işletme kitabının yazarı kitaba “AMAÇ” adını vermiş orada herşeyi anlatıyor. Bana daha fazla laf düşmez.
Ama siz kitabı alıp okumadan evvel ben üretici gözünden AMACIN para kazanmak olduğunu anlatıp DEĞER kavramının da üretici gözünden aynı şey olduğunu söyleyecek değilim. Yoksa neden “para” cevabını verenlerin kısmen haklı olduğunu söyleyeyim?
Biri DEĞER diğeri AMAÇ.
Evet müşteri gözünden DEĞER, “Para ödemeye hazır olduğumuz her şey”dir. Bu doğru. (Ama dikkat edin salt “para” değil)
Üretici (hizmet ya da ürün yaratan) tarafından da AMAÇ, “para kazanmaktır”. Bu da doğru. (Ama dikkat edin salt “para” değil)
Zannedersem ikisinin arasındaki ince gözüken çizgi biraz olsun kalınlaştmıştır.
Biraz daha açalım.
“Müşterinin AMACI; para ödemeye DEĞER bulduğu şeyi SATIN ALMAK ise, üreticinin AMACI ise para’yı kazanmaya DEĞER bulduğu şeyi SATMAK olmalı.”
Peki üretici bu satışı nasıl gerçekleştirebilir? diye sorup kafaları biraz daha karıştırayım.
Ben denklemdeki bütün boşlukları doldurmaya çalıştım. Biri hariç. O da “Müşteri gözünden değer nedir?” sorusu…
Yine başlığı atıp farklı şey yazdığımı sanmayın sakın. Ben aslında sorumun cevabını verdim. Daha detaylı anlatmaya ise bu denklemdeki boşluğu bulduğunuzu inandığınız ana saklıyorum.
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba
  Tamda bütün meselenin kalbine değinmişsiniz.Değer kavramını öğrenmek bence olayın en temeli.Bu kavram tam olarak bilinmediği sürece sistemler verimliliğini kaybederek tükenmeye mahkum olmaktadır. Ürün veya hizmeti müşteriye ulaştığı noktandan başlayarak geriye doğru gittiğimizde değere daha çok yaklaşıyoruz diye düşünüyorum ve değeri orada arayabiliriz. Yani bizim müşteriye sunduğumuz şey nedir ? Değer mi yoksa değmez mi 🙂
  Bütün problem bence bizim değeri tam tanımlayamamızdan kaynaklanıyor..
  Yazınız için teşekkürler..

  1. Merhaba,
   Değer kelimesinin doğru kavranması israf ve kalite kavramlarının gerçek anlamını daha da ortaya çıkaracak.Sonrasında ise yalın’ın kalan 4 temel ilkesini de aynı detaya haiz şekilde işleyeceğiz. Dolayısıyla 5 temel kavram üzerinde ayrıntısıyla durduktan sonra Yalın Araçlar ile devam edeceğiz. İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu