Örnek UygulamalarToplam Üretken Bakım (TPM)

Bir Müşterimizdeki TPM Çalışmalarımız

Toplam Üretken Bakım faaliyetlerini yürüttüğümüz fabrikalarımızdan birinde JIPM-S yetkilileri ile birlikte yaptığımız ziyaretin karelerini sizlerle paylaşmak isterim.
Sürekli iyileşmenin pesinde işletme içindeki tüm kayıpları azaltmaya ve uretkenligi surdurulebilir hale getirmeye yonelik bir yaklaşım olan TPM, 8 sütun üzerinden bu faaliyetleri yürütmeyi öngören bir sistemidir.
Bu sistemin iki önemli ayagi olan kobetsu kaizen ve otonom bakım sütunlarından bahsedelim.
Hata kartları ile tüm calisanlari isin icine katan ve isletme içindeki problemleri görsel hale getirirken otonom bakım faaliyetlerini de işletme icinde başlatmış oluyoruz. Otonom zaten “kendi kendine” anlamına gelen bir kelime. Makina başındaki operatörlere bu hata kartlarını astirarak çalıştıkları makinanın problemlerinin farkına varmalarını sağlarken; bakım faaliyetlerinin bir kısmını operatörlere devretmeden önce makinaları uygun bir kondisyona getirmenin ilk koşulunu gerçekleştirmiş oluyoruz. Aşağıda otonom bakım faaliyetlerine yeni start verilmiş bir makinada asılan hata kartlarını görebilirsiniz.

Bir Müşterimizdeki TPM Çalışmalarımız

TPM ayni zamanda yapılan otonom bakım faaliyetlerini ise görsel bir panoda izlemeyi öngörüyor. İşletme içindeki otonom bakım panosunda kapsadigi bölgedeki faaliyetlerde ilgili sunumları da görebilirsiniz. Bu panoda performansın izlendiği KPI ( Key Perfomce Indicator-Anahtar Performans Göstergeleri) ve bu KPI’larin istenilen hedeflere ulaşması için gözlenen aksiyonları PUKO esasına göre takip edebiliyorsunuz.

Bir Müşterimizdeki TPM Çalışmalarımız
Otonom Bakım Panosu

Toplam Üretken Bakım faaliyetlerinin sürekliliği ve surdurulebilirliginin sağlanması ve işletmenin daima daha iyiye yönelmesi için Kaizen faaliyetlerini yürüteceğiniz Kobetsu Kaizen sütununu etkin hale getirmeniz gerekir.
Yine aşağıda 10 adım sistematiği ile yine PUKO döngüsünü gözetecek hazırlanmış Kobetsu Kaizen panolarını görebilirsiniz. Ekipler tarafından yapılan Kaizenler panolarda sunularak hem yapılan çalısmaların herkes tarafından gözlenmesi sağlanmış oluyor, hem de Kaizen ekibinin bu başarıyı paylaşıp motive olması daha büyük iyileştirmeler için cesaret veriyor. 10 adım Kaizen konusuna önümüzdeki günlerde değineceğim.

Bir Müşterimizdeki TPM Çalışmalarımız
Yalin ya da TPM hiç farketmez amac israfları görüp, bunları ortadan kaldırarak kayıpları azaltıp performansınızı artırarak karlılığınızı üst seviyelere çıkarmak. Yani daha çok para kazanmak. Yeter ki hedeflerinize ulaşmak için bir sistematik belirleyin yeter.

Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba. Tpm hakkında yazılarınızı okudum. Yeni mezunum ve tpm olarak ise başlayacağım. Neler yapmamı nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz

    1. Merhaba,
      Öncelikle hayırlı uğurlu olmasını dilerim. TPM ofis kadrosunda işe başlamak çok kapsamlı bir iştir. Dolayısıyla bana özelden mail atar ve ayrıntıları benimle paylaşırsanız size daha etkili bir şekilde yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu