Haberler

SMED’ten bahsedelim biraz

Uzun zamandır yazmadığım için bu durumdan oldukça muzdaribim; ancak şu sıralar oldukça yoğunlaştığım eğitim hazırlıklarım yüzünden web sayfasını biraz olsun öksüz bırakmak zorunda kaldım. Eğitim hazırlıkarı tüm hızıyla sürerken Mart ayı içinde bu eğitimin haberleri ile bu sayfayı donatacağımı bilmenizi isterim. Oldukça eğlenceli ve simülasyonlarla dolu yepyeni bir eğitim doğacak çok yakında. Şu an onun sancılarıyla boğuştuğumdan bu sayfayı birkaç haftadır boş geçiyorum.

Eğitim hazırlıklarında aldığım notlardan SMED simülasyonu ile ilgili yazdıklarımı dayanamayıp burada paylaşmadan geçemeyeceğim. Böylece hem yazamadıklarımdan duyduğum hüsranı bir nebze olsun hafifletir hem de çok önemli bir Yalın Araç olan SMED‘in bir kere daha ne anlama geldiğini dile getirmiş olurum.

En kısa zamanda görüşmek üzere…

smed“SMED uygulamalarının temel amacı model değişimlerinde kaybedilen zamanı azaltarak; makina etkinliğine ve parti büyüklüğüne katkı sağlamaktır. Uzun setup süreleri hem makina etkinliğini kısıtlar hem de üreticiyi yüksek partilerde üretim yapmaya zorlar. Ölçek ekonomisinin bir gereği olarak ekipmanların işletme giderlerini ve birim ürün maliyetini düşürmenin en klasik yolu kitlesel üretim yapmaktır. Kitlesel üretim aynı zamanda büyük partiler ve yığınla stok demektir. Buna ek olarak müşteri talebindeki küçük bir değişikliğe uyum sağlayamamak anlamına da gelir. Stoklarla örtülen problemler işletmedeki birçok sorunun fark edilmesinde engel teşkil eder. 

Batches

Ancak Yalın Düşünce SMED aracı ile bu mentaliteden ayrışmaktadır. SMED tekli dakikalarda (10 dakikanın altındaki sürelerde) kalıp değişimini öngörerek hem ekipman etkinliğini artırır hem de birim setup süresini düşürdüğü için setup sayısını artırmaya da imkan tanır. Setup sayılarının artması model dönüş sıklığının artışı ve buna bağlı olarak parti büyüklüğünün küçülmesi anlamına da gelir. Parti büyüklüğü küçülmesine karşın makina etkinliği yüksek kaldığı için de kitlesel üretimin birim maliyet kıstası ortadan kalkar. Daha az stokla müşteri taleplerindeki herhangi bir değişikliğe kolayca uyum sağlayan bir üretim sisteminin yolu SMED’ten geçer. 

Sevgiler

CY

SMED’ten bahsedelim biraz hakkında 2 Yorum

  1. Zafer Özer // 25 Şubat 2013, 18:22 // Cevapla

    Tekli dakikalar sözünden kastedilen nedir ?

  2. Alaaddin Hayyam // 1 Haziran 2014, 07:36 // Cevapla

    10 Dakikanın altı. 10 çift hane. 9 8 7… tek hane

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: