Tartışma & MakaleYalın Üretim

Üretim Departmanına Açık Mektup

Setup’larınızı kısaltın! Sayısını artırın!
Bu konuyu dile getirdiğimde cogu işletme sahibinin ya da planlama sorumlusunun ağzından bu ya da buna benzer bir cümle çıkıveriyor.
Diyalog aynen şu, birebir aktarıyorum:
– Daha kısa sürede Setup yapmak Setup sayınızı artırarak daha sık ürün degisikligi yapmanızı saglar, bu da size esneklik katar
– Hocam iyi güzel diyorsun da benim zaten haftada 200 ondan 300 de bundan siparişim var zaten Pazartesi Salı birine; çarşambadan cumaya kadar da ötekine üretim yapar bir kere Setup yapıp makinayı durmadan çalıştırırım, ne diye ayar yapıp zamanımı bosa harcayayım. Benim esnek olmama lüzum yok.
Burada verilecek türlü türlü cevap var; ama esnekliğe gerek duymayan sanayiciye kendisinin neden esnek olması gerektigini bir kere de sizin önünüzde anlatayım. Belki burası doğru platformdur. Benim dilimde “Setup sayınızı artırın!” demekten, onlarınsa “makina boş mu yatsın!” demekten dilinde tüy bitti.
Evet makina boş yatsın, çalışmasın… Eğer müşteri talebinin haricinde üretim yapacaksa boşuna kaynak harcamasın, gereksiz yere stok üretmesin…
Bazılarınız hemen; “Ama o stok dediklerini biz eninde sonunda satıyoruz, varsın bir iki gün önce üretilsin!” diyecek ama kazın ayağı öyle değil işte. Onları önce Değer kavramını anlamaya sonra da stokların neye yol actigini kavramaya davet ediyorum. Buyursun okusunlar.
Sanayici ve planlama departmanindaki herkese yazdığım açık mektuptan:
Üretim Departmanına Açık Mektup“Güzel sanayici kardeşim, sevgili planlama mühendisim, senin iki gün önce zamanindan evvel ürettiğin mal yüzünden bugün sevkiyatı yapılacak ürünleri ya göndermiyorsun; ya da gecen haftadan üretmek zorunda kaldığın stoklardan yiyerek siparişi karşılamaya çalışıyorsun. Bu kadar büyük partilerle ürettiğin için haftalık sipariş açıp haftalık sevkiyat yapıyorsun, e durum böyle olunca Setup yapmayacak sekilde sistemini kurmaya çalışıyorsun. Kendi yaptığın fazladan üretim ayıbını makina zamanının çalınması olarak setuplara yüklüyorsun. Yazık!
“Zamanı gelmeyen siparişlerle uğraşarak; zamanında yapılması gereken işlerin gecikmesine sebep oluyorsun!” sonra da o işler gecikmesin diye kalkıp bir de stok tutuyorsun. Siparişler değişince de “vay efendim ben niye müşteriden şikayet aldım” dememek için dağları taşları stok yapıyorsun.
Halbuki her gün 40 adet bir modelden 60 adet digerinden üreterek 1 Setup yerine 5 Setup yapıp sipariş değişkenliklerini kompanze edebilsen ne güzel olacak. Sen günlük sevkiyat yaptığın mali haftalık ürettiğin vakit, siparişlerdeki en küçük değişiklik sana 5 misli ile yansıyor. (örneğin müşteri günlük siparişi  Pazartesi bir modelinde 40’tan 42’ye çıkarsa; diğerini de  Perşembe 60’tan 58’e düşürse sen bu dalgalanmayı karşılamak için haftalık üretimini bir seferde yaptığından 42×5=210 ve 58×5=290’lik adetlerle üretmek durumunda kalacaksın. Ertesi gün 38 ve 62’lik siparişle karşılaştığında ise işler iyice sarpa saracak. Haftalık 38×5=190 ve 62×5=310’luk üretim adetleri hiç yoktan üretimde fazladan stokla ve üretim planının gereksiz yere üretilmeyecek ürünlerle dolmasına sebep olacak. Siparişlerdeki günlük 1-2 dalgalanma seni 40’lik tsunamiler ile karşılaştıracak. Setup ile “kaybediyorum” dediğin zamanı bosuna üretim yaparak harcayacaksın.
Umarım şimdi setup sürelerini azaltmak için neden Kaizen yapmaya çalıştığımızı ve kısa süreli ama çok adeti Setup için neden uğraştığımızı anlamışsındır. ”
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu