Son Yazılar

Gorsel Uyarilar

image
Bu fotografta ne okuyorsunuz? Eger Kanji bilmiyorsaniz hicbir sey… Ama ne anliyorsunuz? Cok sey. Peki neden? Gorsellik diye cavap vereceksiniz hemen;ama ben onu sormuyorum. Gorsel yonetim iyidir hostur vs… Benim sordugum bu gorselligin nedeni. Bu adamlar aptal mi? Elbette hayir. Peki neden cocuga anlatir gibi boyle sevimli ikonlarla falan aciklama geregi duyuyorlar. Okuma yazma bilmeseniz bile bu gorsellik seviyesinde bir cocuk dahi olsaniz hata yapmaniz imkansiz.
İşin asıl sırrı bu görsellik sayesinde toplumun tüm kesimlerinin – okuma yazma bilmeyen en küçük çocuğundan gözleri yazıları seçemeyen en yaşlı insanına kadar- bilgilendirilerek hata yapmasıının veya herhangi bir kazaya maruz kalmasının önlenmesi. Bir davranışı ancak tüm toplum benimseyip bunu anlayarak yaparsa kalıcı kılabilirsiniz; aksi halde görselliği zoraki bir şekilde sağlayıp renklendirip süsleyerek bu görselliğin neden çalışmadığını sorgulamaya kimsenin hakkı yok.
Japonların dediği gibi “İnsan hata yapmaz sistem hata yapar!” Eğer siz sistemi her toplumun her kesimini düşünerek yapmıyorsanız; bu sistemin hatalar üretmemesini bekleyemezsiniz.
Şimdi bir kere daha soruyorum: Bu fotoğrafta ne anlıyorsunuz (ne görüyorsunuz değil)?
Sevgiler
CY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu