Tartışma & Makale

Görsel Uyarılar

image
Bu fotoğrafta ne okuyorsunuz? Eger Kanji bilmiyorsanız hiçbir sey… Ama ne anlıyorsunuz? Çok sey… Peki neden? Görsellik diye cevap vereceksiniz hemen;ama ben onu sormuyorum. Görsel yönetim iyidir hoştur vs… Benim sorduğum bu görselliğin nedeni. Bu adamlar aptal mı? Elbette hayır. Peki neden çocuğa anlatır gibi böyle sevimli ikonlarla falan açıklama gereği duyuyorlar. Okuma yazma bilmeseniz bile bu görsellik seviyesinde bir çocuk dahi olsanız hata yapmanız imkansız.
İşin asıl sırrı bu görsellik sayesinde toplumun tüm kesimlerinin – okuma yazma bilmeyen en küçük çocuğundan gözleri yazıları seçemeyen en yaşlı insanına kadar- bilgilendirilerek hata yapmasıının veya herhangi bir kazaya maruz kalmasının önlenmesi. Bir davranışı ancak tüm toplum benimseyip bunu anlayarak yaparsa kalıcı kılabilirsiniz; aksi halde görselliği zoraki bir şekilde sağlayıp renklendirip süsleyerek bu görselliğin neden çalışmadığını sorgulamaya kimsenin hakkı yok.
Japonların dediği gibi “İnsan hata yapmaz sistem hata yapar!” Eğer siz sistemi her toplumun her kesimini düşünerek yapmıyorsanız; bu sistemin hatalar üretmemesini bekleyemezsiniz.
Şimdi bir kere daha soruyorum: Bu fotoğrafta ne anlıyorsunuz (ne görüyorsunuz değil)?
Sevgiler
CY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu