Tartışma & MakaleYalın Liderlik

Cumhuriyet’in Kurucusundan 7 Yalın Ders

mk_ataturk_bgYalın’ın ve TPS’in babalarının liderlik, problem çözme ve yönetim ile ilgili sözlerini defalarca paylaşıp her birinden farklı feyzler alırken Cumhuriyet’in babasını 97. yılını kutladığımız bu günde hatırlamamak olmazdı. Toyota Üretim Sistemi‘nin yaratıcısı ve kurucuları Kiichiro Toyota, Sakichi Toyota ve Taiichi Ohno‘nun ilham alacak özdeyişleri olur da Mustafa Kemal Atatürk’ün olmaz mı?
Oturup Atatürk’ün sözlerini biraz araştırınca; şirket içinde bir dönüşümü başlatmanın, şirketi krizden kurtarmanın, ekipleri liderlik ederek yönetmenin ve problemlere yaklaşım tarzı oluşturmanın; bir ülkeyi savaştan çıkarmak ve gepegenç bir sistem kurup bunu sürdürülebilir kılmakla müthiş benzerlikler taşıdığını görmemek imkansız.
Hele bir de Yalın Gözlüğü’nü takarak bu sözleri incelediğinizde; sürekli iyileştirme (Kaizen) mentalitesinden, organizasyonu doğru şekilde hizalamaya; liderlikten değişim yönetimine; yerinde gidip görme ( genchi gembutsu) kavramından çalışan gelişimine kadar birçok konuda zihin açıcı birçok söylemle karşılaşmak mümkün oluyor.
Millet kavramı yerine organizasyon-şirket; çalışanlar yerine ordu kavramını yerleştirip bir daha okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız.
1- Sürekli Gelişim, Genchi Gembutsu ve Yalın‘ın beşinci kavramı Mükemmelliği öğrenmek isterseniz belki aşağıdaki sözler biraz olsun size ışık tutacaktır.

 • “Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır.”
 • “İcra eden, tatbik eden, karar verenden daima daha kuvvetlidir.”
 • “Her büyük meydan muharebesinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem (dünya) doğmalıdır, doğar. Yoksa başlı başına bir zafer, boşa gitmiş bir gayret olur.”

2- Problem çözmeye dair bu kadar naif bir yaklaşım daha görmedim.

 •  “Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler mani olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırdım mı iş kendi kendine yürür.”

3- Eğer aradığınız şey Değişim Yönetimi ve Rekabet ise;

 • “Bir başka çağdan kalma adetlerinizde, alışkanlıklarınızda direnirseniz, cüzzamlılar, paryalar gibi tek başınıza kala kalırsınız.”

4- Ekibi Motivasyon ve Başarıya nasıl taşıyacağınızın yollarını mı arıyorsunuz

 • “Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır: çalışkan olmak. Sosyal hastalıklarımızı araştırırsak asıl olarak bundan başka, bundan mühim bir hastalık keşfedemeyiz. O halde ilk işimiz bu hastalığı esaslı surette tedavi etmektir. Milleti çalışkan yapmaktır. Servet ve onun doğal sonucu olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkan insanların hakkıdır.”
 • “Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar”

5- Hizmetkar Liderlik (Servant Leadership) nasıl mı olmalı 

 • “Millete efendilik yoktur. Hizmet etme vardır. Bu millete hizmet eden, onun efendisi olur.”
 • “Toplumsal gelişmenin de, çürümenin de temelinde yöneticilerin tavırları yatar”

6- Belki aradığınız bir değişim başlatmak için Politikaların Yayılımını sağlayıp organizasyonu nasıl hizalayacağınızı merak ediyorsunuz.

 • “Büyük işler, önemli girişimler, ancak birlikte çalışma ile elde edilebilir.”
 • “Ben bütün orduların vaziyetini iyice bilmezsem kendi ordumu nasıl sevk ve idare edeceğimi tayin edemem. Bir devlet ve milleti idare vaziyetinde bulunanların daima gözönünde tutmaları lâzım gelen mesele budur.”
 • “Bir milletin başarısı, mutlaka bütün milli güçlerin bir istikamette oluşmasıyla mümkündür. Bu nedenle bilelim ki, elde ettiğimiz başarı, milletin güç birliği etmesinden, ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir. Eğer aynı başarı ve zaferleri gelecekte de tekrarlamak istiyorsak, ayni esasa dayanalım ve aynı şekilde yürüyelim.”

7- Şirketin Gelişimi Çalışan Eğitiminden geçer diyenlerden misiniz?

 • “Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür.”

Bu sözlerin bazılarını ilkokuldan beri ezbere biliyorsunuz; bazıları ise çalışma masamızda bize ilham vermek için asılı duruyor, bazılarını ise şimdiye kadar belki hiç duymadınız. Ya da belki hiçbirine bu gözle bakmadınız. Benim amacım biraz olsun farkındalık yaratmak ve şu yukarıdaki sözlere Yalın Gözlüğü takıp anlamlandırmaktı. Mustafa Kemal Paşa Cumhuriyet Bayramı “tatilinize(!)” biraz olsun anlam kattıysa ne mutlu!
Bu vesileyle başta Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’in kurulmasına katkısı olan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve aziz miletimizi saygıyla anıyorum.
Mutlu Bayramlar Efendim
Can Yükselen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu