Can Yukselen

Kimdir? / About

Kimdir? / About
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği
 bölümü mezunu olan Can Yükselen, Yalın Enstitü bünyesinde 2009 yılından beri görev almaktadır.
Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. Özyeğin Üniversitesi’nde Doktora düzeyinde öğrenimine devam etmektedir. Toyota Türkiye’nin “Undergraduate Development Programme”ı mezunudur.Toyota’daki 3 aylık proje döneminin sonuna gelindiğinde geliştirdiği sistem, onay alarak kaizen listesinde yerini alıp uygulamaya konulmuştur. Lisans hayatının son yılında katıldığı eğitimlerden birinde ise Yalçın İpbuken’le tanıştıktan sonra Yalın Enstitü’ye katılmıştır. Yalın Enstitü’deki ilk öğrenme yılı sonrasında ise eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde yer almaya başlamıştır.
Can Yükselen, bugün aralarında Vestel Beyaz Eşya A.Ş. ve Çolakoğlu Metalurji A.Ş., Deceuninck, Kütahya Porselen, Hidromek, İpekyol, Seçil Kauçuk, Ford Otosan, Betek Boya gibi sektöründe öncü olmuş endüstri devlerinin bulunduğu üretim sektörü başta olmak üzere irili ufaklı birçok işletmeye eğitim ve danışmanlık desteği vermektedir. Yalın Enstitü bünyesinde geliştirip kurguladığı Yalın İş Dengeleme Simulasyonu ile onlarca firmaya iş dengeleme konusunun inceliklerini aktaran eğitimler vermiştir. 2012’de geliştirdiği İş Dengeleme Simülasyonu’nun ardından takip eden yıllarda kurguladığı LeanoGames Workshop, Gemba Workshop, Otonom Bakım Simülasyonu ile interaktif eğitim-öğrenim ve saha uygulama araçları yaratarak Yalın Düşünce’nin kalıcı öğrenilmesini sağlayan etkinliklerin kurgulayıcısı ve yaratıcısı olmuştur. Can Yükselen, 2012 yazında HIDA’nın düzenlediği, Toyota’nın Japonya’daki fabrika ziyaretlerini ve özel eğitimlerini de içine alan Üretim Yönetimi Özel Programı’na katılmıştır. Can Yükselen, aynı zamanda Özyeğin ve Marmara Üniversitelerinde Lean Manufacturing ve Production Systems adlı derslerin öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.
Yalın Danışman adlı blog sayfasının yazarı olan Can Yükselen kaleme aldığı Yalın Konular ve Yalın Teknikler ile Yalın ile ilgili Türkçe literatüre de katkı sağlamaktadır. Can Yükselen; Yalın ile ilgili misyonunu “Yalın Düşünce ve Yalın Üretim konularında Türkiye için örnek teşkil eden projelere ve başarılara imza atmak ve bunu Türkiye Sanayisinin bir politikası haline dönüştürmek için inovatif fikirlerin yaratıcısı olmak, Yalın Düşünce’yi herkese yayabilecek platformlar geliştirmek ve bilginin paylaşımını sağlamak” olarak tanımlamaktadır.
ENGLISH VERSION
Can Yukselen is mechanical (BSc) and industrial (MSc) engineer and currently occupy as a consultant and trainer of Lean Institute Turkey (LEI, Turkey). He is leading Lean Production Transformation, Lean Management and TPM (Total Productive Maintenance) projects in Turkey and its periphery.
He has lectured “Lean Production” lessons in some universities. He is also developer of Lean Educational Games on LEI, Turkey. Can Yukselen is a blogger on Lean Consultancy job and shares Lean Transformation experiences on his own blog (yalindanisman.com).
He has completed Toyota UDP (Undergraduate Development Program) in Turkey in 2008 and EPPM (Executive Program on Production Management) in Japan in 2012. He has certified by TMS & TPS Certificate Institution for Toyota Management System (TMS) in March 2018.  Can Yukselen is international speaker on Lean Conferences.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu