OEE

OEE ~Vaka Sorusu

6 big lossesOEE’nin önemini anlattığım ilk yazımda (OEE Uygulama Rehberi) ve Kayıpları anlattığım ikinci yazımda (OEE Uygulama Rehberi-2 ) OEE’nin temellerini atmıştık. Geçtiğimiz ay yazdığım Toplam Ekipman Etkinliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı yazımda ise kafalardaki bulanıklıkları biraz olsun gidermeye çalıştım.
Geldi sıra OEE’nin nasıl hesaplanacağı konusuna. OEE hesaplama çoğu iyileştirme ekibinin yaptığı gibi Kulanılabilirlik (A), Kalite (Q) ve Performans (P) kayıplarının yüzdesel çarpımları ile bulunabilir; ancak bu hesaplama yöntemi, 8 kaybın zamansal analizini görmekten bizi alıkoyar.
Aşağıda göstereceğim örnek OEE’nin hem A*P*Q yöntemi ile hesaplanmasını hem de zamansal bazlı TPM yaklaşımını karşılaştırmalı olarak size sunacak .Sonuç aynı ancak analizin aksiyona dönüşme ihtimali birinde “anlaşılamazlık” boyutunda iken diğerinde “aksiyon almaya hazır” halde.
Ama tabii ki bu hafta biraz daha heyecan yaratmak hem de bilgi ve bilinç seviyesini ölçmek adına sadece vakayı yazacağım ve cevaplarınızı bu yazının altına yazmanızı isteyeceğim. Bakalım cevaplar doğru gelecek mi?
Gelelim Vakamıza

Mesai süresinin 8 saat olduğu fabrikada, 30 dakika yemek ve 5’er dakikalık 2 adet çay molası vardır. Bu fabrikada üretilen X ürününün üretildiği Y makinası saatte 1200 adet ideal üretim performansına sahiptir. Vardiya sonunda üretilen 5300 parçanın, 300 adedi kalitesiz olarak tespit edilmiştir. OEE açısından kayıp olarak nitelendirilen kayıplar ise aşağıdaki gibidir.
Bu vardiya boyunca 20 dakikalık 2 adet setup yapılmış, makina 30 dakika arıza yaşamış; bu da yetmezmiş gibi vardiya ortasında 15 dakiklık bir elektrik kesintisi dolayısı ile kapatılmıştır. Makinanın durduktan sonra ısınıp üretime yeniden başlaması için 10 dakika gereklidir. Üretim esnasında hammade tedarik problemleri yaşayan bu işletmede forklift malzeme tedariğini sağlayamadığı için ekipman 15 dakika ikmal edilemeden malzemesiz kalmıştır. Aynı zamanda hammaddenin farklı tedarikçiden gelmesi dolayısıyla ekipman 5 dakika boyunca deneme üretimi için düşük hızda çalıştırılmıştır.
Bu durumda ekipmanın OEE’sini ve her bir kaybın zamansal yüzdesini hesaplayınız.

Hem A*P*Q çarpan değerinin OEE yüzdesinin aynı değeri vermesine dikkat ediniz. OEE zamansal kayıp kırılımları ve OEE yüzdesinin ve Çokote’nin zamansal yüzdelerini de belirtmeyi unutmayınız. Cevabınızı bana özelden mail yoluyla ya da Yalın Danışman kanalından İletişim kısmında yazarak gönderebilirsiniz.
Herkese kolay gelsin
Sevgiler
Can Yükselen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu