Haberler

Hangi marka tüketici şikayetleri karşısında ne yapıyor?

Toyota ile ilgili algılar Türkiye için değişiyor mu? Servis ve hizmet memnuniyeti açısından Toyota 9. sırada! Otoajanda.com’da Şikayetendex verilerine göre sonuçlar Toyota için hiç iç açıcı değil! Yorumları bekliyorum

Hangi marka tüketici şikayetleri karşısında ne yapıyor?.

Hangi marka tüketici şikayetleri karşısında ne yapıyor? hakkında 1 Yorum

 1. Hüseyin Yağmur // 28 Kasım 2012, 10:34 // Cevapla

  Bilemiyorum ne kadar ilgisi vardır ama ben geçen günlerde Toyota’nın Assembly bölümünün müdürünü arayıp yüksek lisansım için Kanban kullanımıyla ilgili bir tez hazırladığımı ve bu konuda en iyi kaynağın Toyota olabileceğini düşündüğümü ve dolayısıyla fabrikayı ziyaret edip kanban ile ilgili kısmı görüp göremeyeceğimi sormak istedim. Müdürün asistanı ile ancak görüşebildim ve müdür bey müsait olunca konuyu kendisine soracağını söyledi. Ben de Japonya’da Toyota’nın fabrikasının turistik bir mekan gibi gezilebildiğini herhalde Türkiye’de bu durumun diğerinden farklı olmayacağını ifade ettim.
  Birkaç saat sonra yine müdürün asistanı tarafından arandım ve tahmin ettiğiniz gibi kanban ile ilgili isteğim iş güvenliği gerekçesi ile reddedildi. Dört senedir profesyonel olarak çalıştığımı ve defalarca iş güvenliği eğitimi aldığımı söylemek istedim ancak bunun bir faydası olmadığını bildiğim için çok da ısrar etmedim. Ayrıca Toyota‘nın Japonya’daki fabrikasında tavanda bir catwalk bulunuyormuş ve Türkiye’de böyle bir şey olmadığı için gezi de yokmuş.
  Elbette ki her arayanı fabrikanın içerisine almama özgürlüğüne sahiptir Toyota bunu kabul edebilirim, ancak sıradan biri değil tam da Toyota’nın uzmanlık alanı olan bir konuda tez hazırlayan bir öğrenciye yardımcı olabileceklerini düşünmüştüm. Eğer engelleri aşıp yetkili biriyle konuşabilsem belki de bir ikna şansım olabilirdi, olmadı.
  Ben bir şirketin zihniyetinin bütün kademelerde bir şekilde kendini hissettirdiğine inanırım her zaman. Yani bir yer çok düzgün, diğer taraflar da çok kötü değillerdir. Düzgün zannettiğiniz yerler de aslında sizin gör(e)mediğiniz yapısal aksaklıklardan muzdarip olabilirler.
  E müşteri şikayetlerine de bu şekilde yaklaşıyorlarsa bu sonuç bence çok doğal. Sanırım Türkiye’nin havası ve suyu Toyota’ya yaramamış:)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: