Haberler

Kimdir?

profil pic_sb_kareİstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olan Can Yükselen, Yalın Enstitü bünyesinde 6 yıldır çalışmaktadır. 5,5 yıldır danışmanlık ve eğitmenlik faaliyetlerinde aktif rol almaktadır. Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. Akademik kariyerine Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Doktora Programı‘nda devam etmektedir. Kendisi aynı zamanda 2014 Güz dönemi itibariyle Özyeğin Üniversitesi’nde Lisans ve Yüksek Lisans seviyesinde Yalın Üretim (Lean Manufacturing) konulu bir ders vermektedir.

Toyota Türkiye’nin “Undergraduate Development Programme”ı mezunudur. Toyota’daki 3 aylık proje döneminin sonuna gelindiğinde geliştirdiği sistem, onay alarak kaizen listesinde yerini alıp uygulamaya konulmuştur. Lisans hayatının son yılında katıldığı eğitimlerden birinde ise Yalçın İpbuken’le tanıştıktan sonra onun asistanı olarak Yalın Enstitü’ye katılmıştır. Sonrasında ise eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde yer almaya başlamıştır.

Can Yükselen, bugün aralarında Vestel Beyaz Eşya A.Ş. ve Çolakoğlu Metalürji A.Ş., Deceuninck, Kütahya Porselen, Hidormek, İpekyol gibi sektöründe öncü olmuş endüstri devlerinin bulunduğu üretim sektörü başta olmak üzere irili ufaklı birçok işletmeye eğitim ve danışmanlık desteği vermektedir. Yalın Enstitü bünyesinde geliştirip kurguladığı “Yalın İş Dengeleme Simulasyonu” ile onlarca firmaya iş dengeleme konusunun inceliklerini aktaran eğitimler vermiştir. 2012’de geliştirdiği İş Dengeleme Simülasyonu’nun ardından 2013 yılında kurguladığı LeanoGames Workshop’lar ile interaktif eğitim-öğrenim araçları yaratarak Yalın Düşünce’nin kalıcı öğrenilmesini sağlayan bir etkinliğin kurgulayıcısı ve tasarımcısı olmuştur. Can Yükselen, 2012 yazında HIDA’nın düzenlediği, Toyota’nın Japonya’daki fabrika ziyaretlerini ve özel eğitimlerini de içine alan Üretim Yönetimi Özel Programı’na katılmıştır.

Yalın Danışman adlı blog sayfasının da yazarı olan Can Yükselen kaleme aldığı Yalın Konular ve Yalın Teknikler ile Türkçe Yalın literatürüne de katkı sağlamaktadır. Can Yükselen; Yalın ile ilgili misyonunu “Yalın Düşünce ve Yalın Üretim konularında Türkiye için örnek teşkil eden projelere ve başarılara imza atmak ve bunu Türkiye Sanayisinin bir politikası haline dönüştürmek için inovatif fikirlerin yaratıcısı olmak. Yalın Düşünce’yi herkese yayabilecek platformlar geliştirmek ve bilginin paylaşımını sağlamak” olarak tanımlamaktadır.

ENGLISH

Can Yukselen is mechanical (BSc) and industrial (MSc) engineer and currently occupy as a consultant and trainer of Lean Institute Turkey (LEI, Turkey). He is leading Lean Production Transformation, Lean Management and TPM (Total Productive Maintenance) projects in Turkey and its periphery.He has lectured “Lean Production” lessons in some universities.

He is also developer of Lean Educational Games on LEI, Turkey. Can Yukselen is a blogger on Lean Consultancy job and shares Lean Transformation experiences on his own blog (yalindanisman.com). He has completed Toyota UDP (Undergraduate Development Program) in Turkey in 2008 and EPPM (Executive Program on Production Management) in Japan in 2012. He has certified by TMS & TPS Certificate Institution for Toyota Management System in March 2018.  Can Yukselen is international speaker on Lean Conferences.

%d blogcu bunu beğendi: