Haberler

Can Yükselen

avatar_cy1İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olan Can Yükselen, Yalın Enstitü bünyesinde 7 yıldır çalışmaktadır. 6 yıldır danışmanlık ve eğitmenlik faaliyetlerinde aktif rol almaktadır.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır. Özyeğin Üniversitesi’nde Doktora düzeyinde öğrenimine devam etmektedir.  2008 yılında Toyota Türkiye’nin “Undergraduate Development Programme”ını tamamlamıştır. Lisans hayatının son yılında katıldığı eğitimlerden birinde Yalçın İpbuken’le tanıştıktan sonra Yalın Enstitü’ye katılmıştır. İlk 1 yılı projelerde gözlem ve merkez ofis çalışmaları ile geçtikten sonra eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde yer almaya başlamıştır.

Can Yükselen, bugün aralarında Vestel Beyaz Eşya, Çolakoğlu Metalürji, Deceuninck, Kütahya Porselen, Hidromek, İpekyol, Fritolay, Arçelik, Betek Boya, Seçil Kauçuk, Zorlu Tekstil  gibi sektöründe öncü olmuş endüstri devlerinin bulunduğu üretim sektörü başta olmak üzere irili ufaklı birçok işletmeye eğitim ve danışmanlık desteği vermektedir.

Yalın Enstitü bünyesinde geliştirip kurguladığı “Yalın İş Dengeleme Simulasyonu” ile onlarca firmaya iş dengeleme konusunun inceliklerini aktaran eğitimler vermiştir. 2012’de geliştirdiği İş Dengeleme Simülasyonu’nun ardından 2013 yılında kurguladığı LeanoGames Workshop’lar ile interaktif eğitim-öğrenim araçları yaratarak Yalın Düşünce’nin kalıcı öğrenilmesini sağlayan bir etkinliğin kurgulayıcısı ve tasarımcısı olmuştur.

Can Yükselen, 2012 yazında HIDA’nın düzenlediği, Toyota’nın Japonya’daki fabrika ziyaretlerini ve özel eğitimlerini de içine alan Üretim Yönetimi Özel Programı’na katılmıştır. 2014 yılında Rusya Kaizen Center’ın düzenlemiş olduğu Yalın Zirve’de LeanoGames araçlarını yurtdışında tanıtmıştır.

2015 yılında ise Otonom Bakım Simülasyonu’nu devreye alan Can Yükselen; Arçelik, Yorim Cam, GKN, gibi firmaların katıldığı uygulamalı eğitimi ile alanında öncü bir eğitim ortaya çıkarmıştır. Değer Akış Maliyetleme konularında Türkiye’de alanında öncü olan çalışmalar yürütmüştür.

Can Yükselen aynı zamanda Gemba Workshop modeli ile Değer Akış Haritalama, 5S, Otonom Bakım konularında pilot bölgede saha uygulamalı iyileştirme konseptini ortaya koymuştur. Üniversitelerde yapmakta olduğu Yalın Enstitü ve Yalın Düşünce başlıklı konuşmalaı  ile Yalın Düşünce’nin meslek hayatı öncesinde gençlere aktarılmasını sağlamıştır.

Yalın Danışman adlı blog sayfasının da yazarı olan Can Yükselen kaleme aldığı Yalın Konular ve Yalın Teknikler ile Yalın ile ilgili Türkçe literatüre de katkı sağlamaktadır. Can Yükselen, Yalın ile ilgili misyonunu “Yalın Düşünce ve Yalın Üretim konularında Türkiye için örnek teşkil eden projelere ve başarılara imza atmak ve bunu Türkiye Sanayisinin bir politikası haline dönüştürmek için inovatif fikirlerin yaratıcısı olmak, Yalın Düşünce’yi herkese yayabilecek platformlar geliştirmek ve bilginin paylaşımını sağlamak” olarak tanımlamaktadır.

yalindanisman-banner-wider