Yalın Danışman

Can Yükselen'den Yalın Düşünce ve Yalın Üretim

1 Haziran 2013 – Yamazumi

Son günlerde Yamazumi eğitimi ile ilgili aramalar ve meraklı sorular ile karşılaşınca 1 Haziran’da İstanbul’da Elite World Otel‘de düzenleyeceğimiz Yamazumi eğitimi ile ilgili bilgi vermek farz oldu. Bu eğitim nedir, ne işe yarar, içeriğinde neler var? tüm sorularınızın cevabı Yalın Enstitü web sayfasında da bulabileceğiniz bu eğitim metninde saklı. Ayrıntılı bilgi için Yalın Enstitü’den eğitim sorumlumuz Yasin Demirkaya ile irtibata geçebilirsiniz. +902122718451 ve 05332970617 numaralı telefondan kendisine ulaşabilirsiniz.

1 HAZİRAN’da buluşmak dileğiyle iyi okumalar efendim…

Tipik bir fabrikada ara ürünler fabrikasyon ve/veya çeşitli iş adımlarından geçerek nihai ürün haline dönüşürler. Çeşitli iş adımları, iş istasyonları, makinalar ve operatörler arasında dağıtılarak malzeme akışının problemsiz bir şekilde tamamlanması öngörülür.

Ne var ki, proses içi mükemmelliği sağlamak üretimin tamamının mükemmel olduğu anlamına gelmez. Çünkü işletmelerde prosesler arasında karşılaşılan problemlerin çoğu iş istasyonları ve prosesler arası koordinasyonun eksikliğinden ileri gelmektedir. Proses bazlı israfı görebilmenin yolu proseslerden oluşan bütünsel yapıyı incelemekte saklıdır.

Üretim departmanları, prosesler arası koordinasyonun optimize edilmesi gereken birimlerdir. Buna rağmen proseslerdeki ve prosesler arasındaki israfı görmek ve bu israflardan kaynaklı sürekli akışın sağlanamaması, işletmelere büyük zorluklar yaşatmaktadır. Prosesler arasında biriken stoklar ve birbirlerini bekleyen istasyonlardan oluşan üretim birimleri üretkenlik ile ilgili ciddi soru işaretleri oluşturmaktadır. Yalın Üretimin beş temel ilkesinden bir olan Sürekli Akış Yaratmanın en önemli koşullarından biri de mükemmel proseslerden oluşan iş akışı ile sağlanır.

İş Dengeleme simülasyonu; yukarıda anlatılan problemlere ışık tutan ve bu problemlere Legolar yoluyla benzetilmiş bir fabrikanın montaj hattı üzerinden çözüm aramaktadır.

Eğitim kapsamında;

kavramları Lego’lar ve diğer çeşitli eğitim araçları ile uygulamalı olarak anlatılmaktadır. İş Dengeleme Simulasyonu, klasik bir hat dengeleme eğitiminden çok; bir dizi tekniği uygulamalı olarak içinde bulunduran, işletmenizin problemleriyle sizi temel seviyede yüzleştirecek olan bir fabrika benzetimidir.

Günümüz koşullarında, bilgi bombardımanı ile edinilen bilgilerin kalıcı olmadığı; kısa sürede unutulduğu eğitim ortamlarından; uygulamaya dönük, farklı öğrenim metotlarını harmanlanmış şekilde içinde bulunduran eğitimlere doğru bir dönüşüm yaşanmaktadır.

İş Dengeleme Simülasyonu, bu değişimi yakalamış; interaktif öğrenim ortamını yaratmaya çalışan bir eğitim olarak konumlanmaktadır. Eğitime katılan kişilerin direktifleri ile şekillenen eğitim ortamı; dinamik yapısıyla işletmenin sorunlarının tartışıldığı ve problemlerinin ele alındığı bir açık oturum halini almaktadır. Ekip çalışması ve takım olma ruhunun neler getirdiğini ortaya koyarken, çalışma ortamındaki iletişim problemlerini gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu bağlamda İş Dengeleme Simülasyonu, mavi yaka personelin yaşadığı sorunları, Beyaz Yakalı yöneticilerin algılamasını kuvvetlendirirken; mavi yakalı personelin de teknik yeterliliğinin artırılmasına katkıda bulunmaktadır.

Eğitimin kapsamında ana başlık olarak görünmese de Yalın Üretim’i ve işletmeyi ilgilendiren birçok konuya da ışık tutulmaktadır. 5S, Kaizen, Yerinde Kalite, Takım Liderliği, Takım Çalışması, Poka Yoke, Standart İş, gibi kavramlar bunlardan sadece birkaçıdır.

İçerik

  • Legolarla simüle edilmiş bir fabrikada üretimde yaşanan problemleri çözmek için kullanılan, iş dengeleme tekniklerinin; sürekli gelişim metodolojisi çerçevesinde interaktif şekilde aktarılması ve işletme problemlerine ışık tutulması

Kazanılacak Yetkinlikler

  • Lego yardımıyla bir fabrikanın simule edilerek iş dengeleme tekniklerinin incelenmesi
  • Klasik problemli üretim modelinden tek parça akışlı yüksek etkinlikli iş modeline geçiş
  • Teorik bilginin kademeli uygulama modeli ile desteklenmesi
  • Malzeme akışının ve zaman etüdünün görsel olarak incelenmesi
  • Çizelge ve diyagramlar yardımıyla iş dengeleme
  • Çalışma ortamını simulasyon yardımıyla daha farklı bir gözle görebilme
  • Çeşitli uygulamalar yardımı ile darboğaz, akış ve pacemaker analizi
  • Yamazumi tablolarının hazırlanması
  • Standart iş kavramının oluşturulması

Katılımcı Profili : İş akış süreçlerinin analiz edilip iyileştirilmesinde ve zaman etüdünde rol alacak üretim ve ilgili birimlerde çalışan, mühendis, takım liderleri ve teknik elemanlar.

Süre : 1 gün

Eğitmen: Can Yükselen

Referans Yayınlar :

Monden Y., Toyota Production System

Rother M., Harris R., Sürekli Akış Yaratmak

Askin R., Standrige C. Modeling and Analysis of Manufacturing Systems

Tanyaş M., Baskak M., Üretim Planlama ve Kontrol

Baudin M. Lean Assembly

Yorum Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Yazı ve bildirimleri takip etmek için mail adresinizi girin!

LinkedIn Grubuna Katılın!

Yalın Düşünce ve Yalın Üretim Grubu'na Üye Olun! Gruba Katıl!

Facebook

Facebook Sayfasına Ulaşmak İçin Beğen!

Twitter

Twitter'dan Ulaşmak İçin Takip Et!

LinkedIn

LinkedIn Üzerinden İletişime Geç! Bağlan!
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 1,438 other followers

%d bloggers like this: